BENTLEY’DEN DÜNYANIN EN BÜYÜK KARBON FİBER JANTI

BENTLEY’DEN DÜNYANIN EN BÜYÜK KARBON FİBER JANTI

Bentley’in Mulliner departmanı, üretimdeki en büyük karbon fiber jant olan 22 inç Mulliner karbon jantı tanıttı. Bu koca jant Bentayga için tasarlandı ve Alman TÜV testini geçmesi için “beş yıllık” bir mühendislik çalışması gerekti. Sonucunda da bu onayı alan türünün ilk örneği oldu.

Mulliner, bu jantı ve üretim sürecini geliştirmek için önde gelen kompozit üreticisi Bucci Composites ile çalıştı. Bentley’in yeni 22 inç jantları, Reçine Transfer Kalıplama (RTM) teknolojisi ile yapılmıştır.

Bu yenilikçi teknoloji, kalitenin her üründe tekrarlanabilir olmasını vaat ediyor ve karbon fiber kumaşın önceden belirlenmiş şekillerde kesilmesini içeriyor. Uzmanlar daha sonra örgü parçalarını belirli bir şekilde istifliyor, özel bir makine ile ısıtıyor ve ardından kalıba sarıyorlar. Bu adım tamamlandıktan sonra, üç boyutlu ön kalıplar daha da büyük bir kalıba yerleştiriliyor, burada reçine ve sertleştirici enjekte ediliyor ve daha sonra sıcaklıkta kürlenmek üzere fırına konuluyorlar.

Bu adım tamamlandığında, ortaya çıkan jant istenen cilayla işleniyor ve parlatılıyor. Mulliner, halihazırda çeşitli Bentley modelleri için karbon fiber parçalar sunuyor ve departman, bu alandaki ürün yelpazesini genişleteceklerini söylüyor. Zamanla, karbon fiber jantlar daha uygun fiyatlı olacak. Tıpkı alüminyum alaşım jantların başta pahalı modellere gelmelerinden yıllar sonra yaygınlaşmaları gibi.

Havalı görünmenin yanı sıra, her bir jant, alüminyuma kıyasla jant başına yaysız kütlede 6 kg avantaj sağlar. Bentayga gibi ağır bir otomobilde bile yürüyen aksamdaki kütlenin azaltılması, aracın frenleme yeteneklerine, direksiyon çevikliğine ve genel stabilitesine fayda sağlar. Lastiğin temas alanının bile, sürüş sırasında daha fazla güven sağlayan normal bir alüminyum janttan daha tutarlı olduğu iddia ediliyor. Mulliner, yeni karbon fiber jantın sertliği nedeniyle daha az lastik aşınması sağlayabileceğini açıkladığı daha teknik türlü türlü detaylardan da bahsediliyor.

Bu yeni jant için Alman TUV testi, Technischer Überwachungsverei’nin (Teknik Muayene Derneği) yeni standartlarına göre metal olmayan jantlar için en zorlu test prosedürünü içeriyordu. Bu testler radyal darbe, yanal darbe testi ve çift eksenli stres testini içeriyor.

Yukarıda saydığımız tüm testler çukurları, parke taşları, aşırı lastik basıncını ve hatta aşırı torku bile simüle edebiliyor. Darbe testi karbon fiber jantın önemli faydalarından birini, şiddetli bir çarpma durumunda lastiğin yavaş inmesine izin vermesini de gözler önüne sermiş. Alüminyum jantlar sadece çatlayarak veya parçalanarak ani bir lastik basıncı kaybına yol açarken, karbon fiber jant darbeyi emebilir ve şeklini koruyarak güvenli ve kontrollü bir frenlemeye olanak tanır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!