Fabrika Kaynakları, Ferrari turbo V12’si için tarih verdi

Fabrika Kaynakları, Ferrari turbo V12’si için tarih verdi

Ferrari’nin yeni 296 GTB için turboşarjlı V8’den turboşarjlı ve hibrit V6’ya geçişi, daha fazla güç sağladı ve emisyonları ve yakıt tüketimini azalttı. Ve Maranello HQ’ya yakın bir kaynaktan duyduğumuza göre, Ferrari onları hayatta tutmak için V12 motorlarına benzer bir muamele yapmaya hazırlanıyor.

Bu haber, doğrulanmamış olsa da, Ferrari’nin V12’lerine hibrit teknolojisi ekleyeceğini, ancak doğal olarak emilen güce bağlı kalacağını öne süren bazı eski raporlarla çelişiyor. Kaynak, silindir sayısı düşmeyecek olsa da, V12’nin hacminin mevcut 6,5 litreden düşürüleceğini iddia ediyor.

Ferrari, V8 yol otomobillerini 1973’te yapmaya başladı, bu nedenle konfigürasyon, uzun ömürlü olmasına rağmen markanın DNA’sının çekirdeğini oluşturmuyor. O zamanlar Ferrari’nin 1960’ların ortalarından itibaren Dino serisinde sunduğu bir V6’ya geçiş çok da önemli değildi.

Ancak V12 ile ilişkisi 1947’deki ilk Ferrari’ye kadar uzanıyor ve Maranello, markanın temel direklerinden biri olduğunu düşünerek, yasal olarak mümkün olduğu kadar uzun süre onları üretmeye kararlı. Yaklaşan Purosangue SUV, 812’nin yerine geçen ve LaFerrari hiper otomobilinin halefi, muhtemelen hepsinin aynı teknoloji karışımını paylaşıp paylaşmayacakları belli olmasa da bir çeşit V12 gücü kullanacak.

Ferrari, kömürle çalışan istasyonları ekolojik olarak sağlam göstermeden V12’sini nasıl satışta tutacağını bulmakla meşgul. Hibrite geçiş açık bir cevaptır ve LaFerrari hiper otomobil, SF90 ve 296 GTB’yi üretirken Ferrari’nin yararlanabileceği çok sayıda elektrikli deneyim vardır.

Şehirler arası rakibi Lamborghini de benzer bir muammayla boğuşuyor ve görünüşe göre yeni doğal emişli V12’yi Aventador’un yerine hibrit bir sistemle değiştirecek çünkü V12’sinin saf sesini ve gaz kelebeği tepkisini turboşarjlarla seyreltmek istemiyor.

2017’de, o zamanki Ferrari CEO’su Sergio Marchionne, en azından takip eden yıllarda, Ferrari’nin V12’si için turboşarjı da reddediyordu. “Motor programları şefimiz bana V12’ye turboşarj takmanın kesinlikle çılgınlık olacağını söyledi, bu yüzden cevap hayır. Kazak giyen CEO Autocar’a verdiği demeçte, bir hibrit [sistem] ile doğal olarak nefes alacak” dedi.

Ama o yakın yıllar geçti ve ne yazık ki Marchionne de öyle. V12’yi turbo şarj etmek mantıklı. Ferrari, doğal emişli V8’lerden turboşarjlı V8’lere geçişi beş yıldan daha uzun bir süre önce yaptı ve birçok insan, sonuç olarak kullanılan değerleri son derece güçlü olan eski daha yüksek, revvier 458 için hala nostaljik olsa da, onu takip eden 488 ve F8, daha hızlı ve daha verimli. Ve Portofino ve Roma örneğinde, turbo motorların daha rahat doğası, GT otomobillerinin karakterlerine tartışmasız daha iyi uyuyor.

Söylendiği gibi, Ferrari yaklaşmakta olan Purosangue SUV’sine bir V12 koyarsa, o zaman bu da muhtemelen turboşarjlı bir V12 ve güçlü düşük devir çekişi için doğal bir uyum olacaktır, dört tekerlekten çekiş ise teorik olarak olabilecek bir güç çıkışını kontrol etmeye yardımcı olacaktır. en uç haliyle en iyi 1000 hp. Bu, Ferrari’nin crossover’ını gerçekten kalabalığın arasından çıkarırdı.

Tersine, turbo besleme (hibrit V12 gücüyle birlikte) aynı zamanda Ferrari’nin bir sonraki hiper otomobiline LaFerrari’nin kendisi ve Enzo selefi arasında yaptığı gibi kendisi ve LaFerrari arasına temiz hava koymak için gerekli kasla donatmasını da sağlayacaktır.

Yoksa Ferrari, EV çağına teslim olmadan önce doğal olarak emilen güç için muhteşem bir son nefes olan amiral gemisini turbosuz tutabilir mi? Ferrari’nin bir sonraki hiper otomobilinin kaba güçten ziyade çevikliğe odaklanacağını söylediğini duyduk. Ferrari ayrıca, 789 hp (800 PS) 812 Superfast’tan 819 hp’ye (830 PS) geçişte kazandığı ekstra 30 hp ile kanıtlandığı gibi, V12’yi mevcut haliyle devam ettirmek için birkaç numaraya sahip olduğunu iddia ediyor.

Sırada ne olursa olsun, bazı dahice teknik yenilikler getireceğinden şüphemiz yok. Ancak saf, katkısız, doğal emişli, yardımsız V12’nin günleri sayılı gibi görünüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!