Volvo, yeni sürdürülebilirlik planının bir parçası olarak deriden vazgeçecek

Volvo, yeni sürdürülebilirlik planının bir parçası olarak deriden vazgeçecek

Sürdürülebilir lüks malzemelerin geleceğini özetleyen yakın tarihli bir raporun ardından Volvo Cars, gelecekteki tüm elektrikli araçlarını deri içermeyen malzemelerle donatacağını söyledi. Köklü geçmişe sahip otomobil üreticisinin bu duruşu, yüksek kaliteli geri dönüştürülmüş malzemeler kullanarak hayvan haklarını ve sürdürülebilirliği teşvik etme arzusundan geliyor.

Volvo, farklı markaları ve üretim süreçlerinde elektrifikasyon ve karbon nötrlüğü yönünde büyük adımlar atan global bir otomobil üreticisi. Mayıs ayında Volvo Group, 2040 yılına kadar tamamen iklim nötr olma planlarının bir parçası olarak İsveç’teki ilk karbon nötr otomobil tesisini faaliyete sokmuştu.

Volvo’nun iklim hedeflerinin bir diğer aşamasında da, 2025 yılına kadar global araç satışlarının yarısının elektrikli olması ve 2030 yılına kadar sadece EV’lerin satılması hedefleniyor. Buna, hali hazırdaki içten yanmalı motorlu modelinin tam elektrikli bir versiyonu olan XC40 Recharge da dahil.

Elektrikli XC40’ı, C40 Recharge ve XC90 SUV’un yakında çıkacak elektrikli versiyonu da dahil olmak üzere diğer BEV’ler takip edecek. İklim hedeflerini daha da ileriye taşıyan Volvo aynı zamanda hayvanlara zararsız, sürdürülebilir malzemeleri elde etme ve uygulamanın sürdürülebilir yollarını da düşünüyor.

Yakın tarihli bir basın açıklamasında Volvo Cars, gelecekteki tüm elektrikli araçların iç mekanlarında tamamen derisiz olma planlarını paylaştı. Bu deri içermeyen malzemeler, C40 Recharge’dan başlayarak ilerleyen tüm Volvo EV’lerde bulunacak.

İsveçli otomobil üreticisinin derisiz iç mekanlara geçişi, ormansızlaşma da dahil olmak üzere büyükbaş hayvancılığın olumsuz çevresel etkilerini kapsayan endişelerden kaynaklanıyor.

Bununla mücadele etmek için Volvo Cars, gelecekte müşterilerine deriye alternatif olarak biyolojik bazlı ve geri dönüştürülmüş kaynaklardan üretilmiş yüksek kaliteli, sürdürülebilir malzemeler sunacak.

Deri olmayan seçeneklerin yanında, Volvo tarafından geri dönüştürülmüş PET şişelerden üretilmiş yeni bir malzeme olan Nordico, İsveç ve Finlandiya’daki sürdürülebilir ormanlardan elde edilen biyolojik olarak atfedilen malzeme ve şarap endüstrisinden geri dönüştürülmüş mantarlar dahil olmak üzere Volvo’nun yakında çıkacak olan C40 Recharge EV’sinde tanıtılacak.

2025 Yılına kadar Volvo, yeni araçlardaki malzemelerinin %25’inin geri dönüştürülmüş ve biyo-tabanlı içerikten oluşmasını hedefliyor.

Volvo diğer iklim eylem planlarının bir parçası olarak, tüm tedarikçilerinin 2025 yılına kadar %100 yenilenebilir enerji kullanmasını sağlamayı da planlıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!