Ferrari, Icona serisinin yeni modeli Daytona SP3’ü tanıttı

Ferrari, Icona serisinin yeni modeli Daytona SP3’ü tanıttı

1966’da 24 Saat Le Mans Yarışı’nda Ford, podyumda üç araçla yer alarak muhteşem bir sonuç elde etmişti. Ancak Ferrari, 24 Hours of Daytona ile başlayan sonraki yıl güçlü bir geri dönüş yaptı. Lorenzo Bandini ve Chris Amon, toplam 666 turu tamamladıktan sonra yarışı Ferrari 330 P3/4 ile kazandılar. Bu, ortalama 170 km/s hızda toplam 4.083 km yapıyor.

Mike Parkes ve Ludovico Scarfiotti, toplam 663 turun ardından Ferrari 330 P4 ile ikinci oldular. Pedro Rodriguez ve Jean Guichet, 330 P4’ün müşteri versiyonu olan Ferrari 412 P’nin sürücüleriydi. Bu üç ekip tamamı Ferrari’den oluşan podyumu oluşturarak, şirketin yarış tarihinde unutulmaz bir an yarattılar. Ve bunu akılda tutarak, İtalyan üretici Icona miras serisinin en yeni aracını tanıttı: Daytona SP3!

Ferrari, Icona serisini 2018’de duyurdu. O zamanlar koleksiyonculara, Ferrari 750 Monza, 250 Testarossa ve 166 MM gibi efsanevi araçlardan ilham alan bir modern teknoloji parçalarına sahip olma şansını sunmak istediler. Ferrari Monza böylece yaratıldı ve tek kişilik SP1 ile iki kişilik SP2 versiyonunda sunuldu. Şasi, asgari bir şekilde Ferrari 812 Superfast’i baz alıyordu ve V12 motorunun biraz güçlendirilmiş bir versiyonuna sahipti.

Daytona SP3’e geri dönecek olursak, ilk bakışta bunun yeniden tasarlanmış bir Ferrari LaFerrari Aperta olduğunu düşünme eğilimindesiniz. Ancak şirket yetkilileri, bazı unsurların LaFerrari ile paylaşılmasına rağmen Icona serisinin farklı bir felsefe sunduğu konusunda ısrar ediyor. Bu, gerçek bir hiper otomobilden ziyade tasarım odaklı bir konsept. Ama yine de performans açısından etkileyici olmaktan asla uzak değil.

Önde, 330 P4’e (1967) atıfta bulunan belirgin bir spoyler ve “tamponcuklar” bulunurken keskin çizgilere sahip burun, eski Ferrari yarış otomobillerini anımsatacak şekilde şişkin çamurluklardan daha alçakta yer alıyor. LED farlar karmaşık bir yapıya ve geri çekilebilir “göz kapaklarına” sahip bir açılır mekanizmaya sahip olup, yine geçmiş modellere atıfta bulunurken, hava girişlerindeki yatay kanatlar dramatik görünen arka tarafta da kullanılıyor.

Profil, bir hava girişini entegre eden ve 512 S’den (1969-1970) esinlenen yüzey kaplama özelliğine sahip kelebek kapılarla yoğun bir şekilde meşgul edilmiş. Çevreleyen ön cam ve çamurluğa monte aynalar, aerodinamiğe yardımcı olurken egzotik görünüme de katkıda bulunuyor. Kapıya monte edilen hava girişleri sayesinde, kıvrımlı arka çamurluklar için daha seksi ve daha temiz bir tasarım sağlayan geleneksel yan hava girişleri terk edilmiş. Eşsiz beş kollu jantlar, SP3 Daytona için geliştirilmiş özel Pirelli P Zero Corsa lastikleriyle donatılmıştır.

Arka kısım, muhtemelen ciddi retro hislere yol açarken bir konsept gibi görünen otomobilin en dramatik göründüğü açı olduğu şüphesiz. Arka stoplar için yatay LED aydınlatmalar, karbon fiber difüzörün üzerindeki tüm alanı kaplayan çok sayıda kanat içine entegre edilmiştir. Aerodinami, SP3 Daytona’nın geliştirilmesinde kilit bir rol oynadı ve Ferrari, tüm modelleri arasında “en yüksek düzeyde pasif aero verimliliğine” sahip olduğunu iddia ediyor.

Bu yeni Ferrari’nin adı, şirketin Daytona’daki efsanevi 1-2-3 zaferini çağrıştırıyor. P3/P4, 8.000 rpm’de yaklaşık 450 beygir gücünde 4.0 litrelik bir V12 motor kullanırken, Daytona SP3 teknoloji açısından 50 yılı aşkın bir süre daha ileride. 812 Competizione için tasarlanmış 6.5 litrelik bir V12 motoru kullanıyor olsa da, bu güç ünitesi Daytona SP3 özelinde otomobilin arka-orta kısmında konumlandırılmış.

Tabii ki Ferrari, Ferrari olduğu için, eskisinden daha iyi hale getirmeden mevcut bir motoru yeni bir modelinde kullanmayacaktı. Bu gelişim özelinde, mümkün olduğu kadar fazla ağırlığı atma yoluna gitmişler. İşe de çelikten %40 daha hafif olan titanyum piston kolları kullanarak başladılar. Krank mili de elden geçmiş ve eskisinden %3 daha hafif. Bu sayede otomobil 9,250 d/dak çevirme kabiliyetine kavuşmuş. Tabi doğal olarak emme sistemi de yeniden tasarlandı ve hem enjeksiyon, hem de ateşleme açısından iyileştirmeler yapıldı.

Tüm bu geliştirmeler ışığında, bu V12 artık Ferrari tarafından şimdiye kadar yapılmış en güçlü içten yanmalı motor oldu. 812 Competizione 819 hp üretirken, yeni Daytona SP3 bu rakamı 828 hp’ye çıkardı. Bu otomobilin 1,485 kg boş ağırlığa sahip olduğunu ve sadece 7,4 saniyede 0’dan 200 km/s’ye ulaşabileceğini göz önünde bulundurursak, yaşatacağı sürüş hissi aklımızı almaya yetecektir. 0-100 hızlanmasıysa 2.85 saniye olarak belirtilmiş.

Aklımızı almak demişken; yalnızca 599 adet Daytona SP3 üretilecek ve fiyat etiketi vergiler öncesi 2 milyon € olarak belirlendi. Önceki Ferrari özel modellerinde olduğu gibi, mevcut müşteriler ve koleksiyonerler bunları satın alırken her zaman önceliğe sahip olacak. Onlarda fırsat kalırsa sipariş edebilirsiniz. Ama tek sorun, SP3’lerin zaten satılmış.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!