Ferrarı, SUV Purosangue ardından iki elektrikli crossover sunacak

Ferrarı, SUV Purosangue ardından iki elektrikli crossover sunacak

Evet… 2020’nin bombaları yılın son gününe kadar bitmeyecek gibi. Dedikodulara göre Ferrari, SUV modelinin ardından iki elektrikli crossover modeli daha sunacak.

“Tartışmalı” kelimesi, muhtemelen Purosangue’u tanımlamanın en uygun yolu. Maranello’nun Şahlanan Atından gelen ilk SUV 2022’de yepyeni bir mimari üzerinde piyasaya sürülecek.

Chris Harris’e göre “Her zengin zevksiz insan” bir Purosangue satın alacak ve bu hiç de şaşırtıcı değil. Bomba olan şey, İngiliz Car dergisinin iki “SUV’den türeyecek elektrikli crossover modelinden” bahsetmesi.

Kod adı F175 olan Purosangue, söz konusu dergiye göre 2024’te F244 ve 2026’da F245 için temel oluşturabilir. Ancak bu raporla ilgili sorun, resmi kanallardan gelen çelişkili bilgilerden kaynaklanıyor. Aramızda kalsın ama eski bir CAR editörü olarak belirtmeliyim ki doğru bildikleri kadar yanıldıkları da oldu.

Yanıldıklarını düşünmemizi sağlayan şeyi izah edelim: Eylül 2018’e, yani İtalyan otomobil üreticisinin yalnızca Purosangue’ı değil, aynı zamanda LaFerrari’nin halefini de onayladığı Sermaye Piyasaları Günü’ne geri dönelim. SF90 Stradale gibi ikinci nesil hibrit modeller, tamamen yeni bir V6 motor mimarisi, orta ve önden motorlu iki yeni platform… Hepsinin müjdeleri o gün verilmişti.

Elektrikli otomobillerden konferans sırasında bir kez bile bahsedilmedi. Ama hepsi bu kadar da değil. Ferrari’nin ticari patronu Enrico Galliera, elektrikli araçların şu anda havaya uçmadığını ve (şimdi eski) baş şef Louis Camilleri’nin tamamen elektrikli bir ürün gamıyla bir gelecek hayal edemediğini söylemişti. Emisyon düzenlemeleri açısından itici güç gelse bile, elektrikli Ferrari’nin tanıtılacağı en erken tarih 2025.

Dikkatimizi tekrar Car Magazine’e çevirirsek, crossover modellerin 610 beygir gücünde dört adet elektrik motoru kullanacağı ve lityum iyon pil için 80 kWh’lik bir temel kapasite olacağı söyleniyor. Purosangue’e gelince de bahsedilen yayın, toplam 700 HP’lik bir toplam güç için elektrik destekli 4.0 litrelik çift turbo V8 sunan “belgeleri gördüklerini” iddia etti.

“800 beygir gücünde bir V12” de aynı şeyi yapabilir ve bizce bu motor seçeneğinin hayata geçmesi son derece muhtemel. Unutmayalım ki Purosangue, GTC4Lusso ve GTC4Lusso T için dolaylı bir halef özelliği taşıyor. 2+2 Kişilik GT otomobilinin her iki versiyonun üretimi de 2020’nin başlarında gizlice durdurulmuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!