Ferrari’nin yeni V12 modeli ilk kez görüntülendi.

Ferrari’nin yeni V12 modeli ilk kez görüntülendi.

V12 denildiğinde dünyada akıllara ilk gelen marka olan Ferrari’nin yeni V12 otomobili ilk kez görüntülendi. Ferrari, daha önce çekilmiş fotoğraflarda yeni V12 otomobilini Ferrari Roma dış gövdesinin altında test ediyordu.

Ferrari tasarım başkanı Flavio Manzoni’nin muhteşem tasarımından dolayı 812 Superfast hiçbir insana eski hissettirmiyor ancak Ferrari 812 Superfast mart 2017’de Cenevre Otomobil Fuarı’nda görücüye çıktığı için yaklaşık altı buçuk yıldır üretiliyor. Daha sonraki yıllarda tanıtılan modellerle birlikte 812 tek bir modeli temsil etmek yerine bir otomobil ailesine dönüşmüştü. Eylül 2019’da 812 ailesinin üstü açılabilen modeli GTS piyasaya sürülmüştü. Bu iki gövde tipinin yanına mayıs 2021’de ailenin en agresif modeli Competizione ve Competizione A katılmıştı. Birçok otomobil tutkununa göre 812 Competizione, dünyada bugün kadar üretilmiş en iyi süper spor otomobillerin arasında yer alıyor.

Bir süredir Ferrari’nin yeni önden motorlu süper otomobili takip ediliyor ve çok merak ediliyor. Bu V12 canavarı üretim gövdesiyle neredeyse ilk kez görüyoruz. 

Casus fotoğraflarını ilk kez gördüğümüz yeni V12 otomobilin tasarımını incelediğimizde oldukça uzun motor kaputu ve çok agresif bir şekilde tasarlanmış eğimli tavan çizgisi bize 812 Superfast’in muhteşem siluetini hatırlatıyor. Yeni nesil ön farlar test otomobilinde pek belli olmuyor. Yine test otomobilinde gündüz LED’leri aktif olmadığı için far tasarımını tam anlayamıyoruz ancak Avrupalı gazetecilerin iddiasına göre Flavio Manzoni Yeni V12 Ferrari’nin ön farları için ikonik Ferrari F40’tan esinlenmiş olabilir. Arka tasarımda ise 812’nin dörtlü yuvarlak stop lambaları yerine ince yatay çubuk şeklindeki stoplar tercih edilmiş gibi görünüyor. Bu arada arkadaki iki stopun arasının görünmediğini belirtelim. Flavio Manzoni SF90 XX’teki gibi uzun tek parça gibi görünen bir stop grubunu yeni V12’ye de uyarlamış olabilir.

Otomobilin önündeki on iki silindirli canavara gelelim. Ferrari’nin 812 Competizione’de bulunan 6.5 litrelik atmosferik motoru bazı geliştirmeler yaparak yeni V12’de de kullanması bekleniyor. Bu motor 812 Competizione’de 830 beygir güç üretiyor. Bunun yanında bu motor 812 Competizione’de tam 9500 devir çevirebiliyor. İddialara göre yeni V12 modeliyle üretilen güç 830 beygirin üzerine çıkacak. Eğer Ferrari bu motora bir elektrik desteği sağlamayacaksa, 850 beygir civarlarında bir gücü yeni V12’de görmemiz sürpriz olmaz.

Elektrik desteği konusuna geldiğimizde ise bir bilinmezlik bizi karşılıyor. Ferrari’nin yeni V12 otomobili hibrit mi olacak veya sadece atmosferik motorun gücüyle mi ilerlecek henüz belli değil. Lamborghini, emisyon değerlerini azaltmak için elektrik desteğini sayesinde Revuelto’da V12’sini kullanabilmişti. Ferrari ise daha önce yaptığı bir açıklamada, yeni V12 motorunu elektrik ve turboşaj desteği olmadan, giderek sertleşen emisyon normlarına uygun hale getirmek için gerekli mühendislik yeteneğine sahip olduğunu açıklamıştı.

Kaynak: Motor1 UK

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!