Ford bu kez müşteriler için Bronco’yu çöle hazırladı

Ford bu kez müşteriler için Bronco’yu çöle hazırladı

Ford, 2022 Baja 1000 yarışı için geliştirilen ve yine sınırlı sayıda üretilecek olan satın alabileceğiniz en çılgın Bronco’yu, 2023 Bronco Desert Racer’ı SEMA’da tanıttı.

Bronco’nun lansmanından önce tanıtılan ve Baja 1000’de yarışan prototipin aksine müşterilere satılacak Ford Bronco Desert Racer yalnızca arazi kullanımı için tasarlanmıştır, yani trafiğe çıkamaz ve çok sayıda önemli geliştirmeler sayesinde de yol modellerinden ayrılır. Örneğin Desert Racer, Ford’un ünlü 5 litrelik Coyote 5.0 atmosferik V8’i ile donatıldı ve otomobil üreticisinin açıklamalarına göre “400 hp’den fazla” güce sahip.

Multimatic ayrıca Bronco’nun özel “Yüksek Performanslı Stabil Arazi Süspansiyon” sistemini geliştirdi ve sıvı soğutma kanallarına sahip 80 mm gövdeli yarış standartlarına uygun amortisörlerini ekledi. Multimatic ayrıca yeni alüminyum alt süspansiyon bağlantı kolları ve bir güvenlik kafesi tasarladı. Ford, Bronco Desert Racer için bir Bronco Badlands yol versiyonundan yüzde 55,1 daha fazla ön ve arkada yüzde 56,8 daha fazla süspansiyon hareketi sunulduğunu söyledi.

Off-road aracı ayrıca 47 derecelik bir yaklaşma açısı, 37 derecelik bir uzaklaşma açısı ve 33 derecelik bir kırılma açısına sahiptir. Kaya ve kaygan yüzeylerde mükemmel çekiş sağladığı söylenen 37 inçlik BFGoodrich Mud-Terrain T/A KM3 dört mevsim lastiklerine sarılmış 17 inç beadlock kilitli jantlara sahip.

Yukarıda bahsedilen Coyote V8’e bir 10R80 şanzıman ve Ford F-150’den bir transfer kutusu eşlik ediyor. Güç, 4.70:1 son dişli oranlarıyla elektronik olarak kilitlenen ön ve arka diferansiyeller aracılığıyla tekerlere gönderiliyor. Bronco Desert Racer’da daha kuvvetli balatalar kullanılmasına rağmen, yol otomobilinin diskleri ve kaliperleri muhafaza edilmiş.

Baja yarışçısı otomobilin gövdesi, reçine transfer kalıplarıyla imal edilmiş fiberglas panellere sahiptir. Ayrıca boru şeklinde bir metal ön tampon ve tek parça bir ön ızgara var. Klima sistemiyle birlikte tüm camlar da çıkarılmış. Bronco Desert Racer ayrıca özel bir renk şemasına ve arka camların bulunması gerektiği yerde radyatörleri soğutmak için büyük hava girişlerine sahiptir.

Ford, Bronco Desert Racer’dan 50 adet üretileceğini ve bu örneklerin seçili müşterilere sunulacağını doğruladı. Üretim Multimatic tarafından gerçekleştirilecek ve her birinin fiyatının 200.000$ üzerinde olması bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!