Bugatti Rimac resmi olarak faaliyete geçti

Bugatti Rimac resmi olarak faaliyete geçti

Bugatti ve Rimac arasındaki evliliğin resmi olarak duyurulmasından dört ay sonra, Hırvatistan’ın Sveta Nedelja kentinde bulunan genel merkezi ve CEO rolünü üstlenen Mate Rimac ile “Bugatti Rimac” ortak şirketi resmi olarak faaliyete geçti.

Yeni ortak girişime rağmen, hem Bugatti hem de Rimac, üretim alanlarını ve satış kanallarını koruyarak “bağımsız markalar olarak hareket etmeye” devam edecek. Gelecek için ortaklaşa geliştirilen modeller planlansa da, farklı araçlar sunmaya devam edecekler. Mate Rimac şunları söyledi: “Bugatti Rimac’ın endüstri üzerinde ne gibi bir etkisi olacağını ve yenilikçi yeni hiper spor otomobilleri ve teknolojileri nasıl geliştireceğimizi görmek beni çok heyecanlandırıyor. Yeni ve heyecan verici projeler için daha iyi bir kombinasyon bulmak zor”.

Bugatti Rimac’ın karmaşık hissedar yapısı Porsche, Hyundai, Rimac ve diğer yatırımcıları içeriyor. Rimac Grubu, yüzde 55 hisse ile yeni girişimde çoğunluk hissesine sahip ve Porsche AG, kalan yüzde 45’i elinde tutuyor. Böylece, Rimac Automobili’nin kurucusu ve CEO’su Mate Rimac, Bugatti Rimac’ın CEO’su olurken, denetleme kurulunda Porsche AG – Oliver Blume (başkan) ve CFO Lutz Meschke’den (başkan yardımcısı, CFO) üst düzey yetkililer yer alıyor.

Ocak 2018’den beri Bugatti’nin başkanı ve Aralık 2020’den beri Lamborghini’nin başkanı olan Stephan Winkelmann, şimdi Automobili Lamborghini’nin Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su olarak ikinci role odaklanacak. Bugatti’de otomobil üreticisinin en başarılı yılına imza atıldığı görev süresinin ardından Winkelmann şunları söyledi: “Tüm Bugatti ekibine ve müşterilerimize inanılmaz, heyecan verici, yoğun ve başarılı üç buçuk yıl için teşekkür etmek istiyorum. Birlikte harika hiper spor otomobiller geliştirdik ve Bugatti’yi yeni bir boyuta taşıdık”.

Bugatti’de Üretim ve Lojistik Genel Müdürü olan Christophe Piochon, şimdi Bugatti Rimac’ın yeni Başkanı ve Operasyon Direktörü (COO) oldu. Yeni görev kapsamında yaptığı ilk açıklamada, Bugatti’nin bağımsızlığını sürdüreceğini ve Fransa’daki Molsheim Atelier’de el yapımı otomobiller üretmeye devam edeceğini ve tarihi konumdaki tüm işleri güvence altına alacağını söyledi.

Üst düzey pozisyonlardaki diğer değişiklikler arasında Bugatti’de Satış ve Pazarlamadan sorumlu Genel Müdür olan Hendrik Malinowski, Porsche AG’den Bugatti Rimac’ın Finans Direktörü olarak ayrılan Larissa Fleischer ve McLaren ve Rimac Automobili’de benzer roller üstlendikten sonra Bugatti’nin Teknolojiden Sorumlu Başkanı olarak Emilio Scervo yer alıyor.

Bugatti Rimac için 300’ü Zagreb, Hırvatistan’da ve 135’i Molsheim, Fransa’da olmak üzere toplam 435 çalışanla faaliyet gösterecek. Almanya’daki Wolfsburg geliştirme tesisinden ortak şirket için 180 kişi daha çalışacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!