Range Rover’da beşinci perde açıldı

Range Rover’da beşinci perde açıldı

Geçtiğimiz hafta tanıtılacağını duyurduğumuz beşinci nesil Range Rover dün gece itibariyle resmi olarak tanıtıldı.

Dışarıdan baktığımızda önde yeni farlar, daha sade çizgilere sahip bir ızgara ve tamponun aşağı kısmında daha basit, dikdörtgen bir hava girişi var. Profil görüntüsü zor olsa da değiştirilmiş ve gizli kapı kolları otomobile eklenmiş. Land Rover açıkça, Porsche’nin 911 ile benimsediği tasarımda dikkatli bir evrimsel yaklaşımı benimsiyor ve bunu anlayabiliyoruz. Ancak arka camın altında yatay siyah bir panelde birleşen ince dik aydınlatma üniteleriyle daha cesur arka stil yeni Range Rover’ın yüzeyin altında eskisine kıyasla ne kadar gelişmiş olduğunun altını çiziyor.

Boyut açısından, toplam uzunluk 5000 mm’den 5052 mm’ye çıkarken, uzun aks mesafeli LWB versiyon daha önce de olduğu gibi ekstra 200 mm ekliyor. Aks mesafesiyse 75 mm uzamış. Yeni Range Rover, Land Rover’ın sadece içten yanmalı, PHEV ve EV güç ünitelerini barındırma yeteneği veren yeni MLA-Flex mimarisi etrafında inşa edildi. Ancak bu seçeneklerin hepsi lansmandan itibaren mevcut olmayacak.

Başlangıçta altı ila sekiz silindir arasında basit bir seçim yapılacak. Altı silindirli ünite tanıdık olduğumuz P400 hafif hibrit turboşarjlı 3.0 litrelik Ingenium seçeneği olacak. Daha önce olduğu gibi aynı şekilde 395 hp üretecek ve otomobilin 5.8 saniyede 0’dan 100 km/s hıza çıkmasına olanak tanıyacak. Daha ilginç olan ise Ford kökenli süperşarjlı V8’den çift turbo beslemeli BMW V8’ine geçilmiş olması. BMW’nin X7 M50i’sinden alınan P530 isimli bu seçenek, otomobilin 4,6 saniyede 0’dan 100 km/s’ye çıkmasına olanak tanıyor. Dizel cephesinde 296 hp üreten D300 ve 345 hp üreten D350 3.0 litre altı silindirli seçenekler mevcut.

Range Rover’ın tam EV versiyonu hakkında 2024 model yılı için zamanında gelmesi dışında hala çok fazla bir şey bilmiyoruz, ancak sonunda LR’nin plug-in hibrit seçeneği hakkında bazı ayrıntılara sahibiz. Geçen sefer sadece tek seçenek vardı: kombine 398 hp ve son derece yetersiz 48 km elektrik menziline sahip elektrik destekli dört silindirli güç ünitesi. Şimdi iki seçenek var ve Land Rover’ın vaat ettiği 80 km gerçek dünya menziline eşit olan 100 km emisyonsuz sürüş sunuyorlar.

Her iki Range Rover PHEV, Ingenium sıralı altı silindirli içten yanmalı motoru 38,2 kWh pil ve şanzımana entegre edilmiş 105 kW elektrik motoruyla eşleştiriyor. Ancak, baz PHEV versiyonu P440e birleşik 434 hp üretirken P510e, daha güçlü içten yanmalı motoru sayesinde toplam 503 hp üretiyor.

Land Rover’ın artık daha ucuz modellerinden bazıları iki tekerlekten çekiş ile mevcut olsa da, markanın amiral gemisi doğal olarak dört tekerlekten çekiş ile standart olarak geliyor. Fakat, donma noktasına yakın sıcaklıklar ve çekişin sınırlı olduğu durumlar dışında, ön aks ile bağlantı 35 km/s ile 160 km/s arasında kesilerek sadece arkadan itişle daha verimli bir sürüş sağlanabiliyor.

Sistem, Terrain Response kontrolörü aracılığıyla farklı koşullara uyacak şekilde yapılandırılabilir. Ayrıca standart olarak, zorlu yollarda yardımcı olmak için aktif bir arka diferansiyel ve ayrıca arazide yararlı olabilecek, ancak asıl amacı Range Rover’ı şehirde daha iyi bir manevra kabiliyetine sahip kılmak olan arka tekerlek yönlendirmesi. Land Rover, Range Rover’ın arka tekerlek direksiyon sisteminin düşük hızlarda 7 derecelik direksiyon açısı sağlayarak yeni modele 11 m’lik bir dönüş çapı sağlayabileceğini söylüyor. Bu rakam neredeyse bir VW Golf ile aynı.

’92’den beri bir Range Rover özelliği olan havalı süspansiyon da mevcudiyetini koruyor. Ancak bu sefer, daha önce rakip SUV’lerde mevcut bir sistem olan 48v elektronik devrilme kontrolü ile birlikte çalışıyorlar. Süspansiyon, önünüzdeki yolu “okumak” ve şasi donanımını virajlara hazırlamak için navigasyon verilerini bile kullanıyor.

İçeride, 13.7 inçlik bir dijital gösterge ve ön tarafta ilk kez dokunsal geri bildirim sunan 13.1 inç Pivo Pro bilgi-eğlence ekranına sahip oluyorsunuz. Arkada da 11,4 inçlik dokunmatik ekran seçeneği var. Diğer iç donanım başlıkları arasında Amazon Alexa sesli yapay zeka asistanı, kablosuz güncelleme özelliği ve First Edition dahil olmak üzere yüksek trim dereceleriyle birlikte gelen Meridian ses sistemi aracılığıyla aktif gürültü önleme sistemi yer alıyor.

Elektrikli olarak açılan ve kapanan kapılar opsiyon listesine katılıyor ve dokunmatik ekrandan etkinleştirdiğinizde yanınızdaki bir araca çarpmayacaklarından emin olmak için çarpma önleme teknolojisine bile sahiptir. Kendinizi oturacak koltuk bulamadığınız bir polo maçında bulursanız, isteğe bağlı Bagaj Kapağı Etkinlik paketi bagaj alanına aydınlatma, ses özellikleri ve deri yastıklar ekler. Muhtemelen yol kenarındaki bir servis istasyonundan alacağınız sandviçi yemek için de işe yarar.

SE, HSE, Autobiography ve First Edition’dan oluşan dört katmanlı bir donanım yelpazesiyle sunulacak otomobilin ürün gamına daha sonra Land Rover’ın Özel Araç Operasyonları departmanının dört koltuklu Range Rover SV’si eklenecek.

Hem dingil mesafelerinde hem de istediğiniz kadar zevkli veya tatsız olmasını sağlayan “Huzur” ve “Intrepid” tema seçenekleriyle sunulan bu araç, 24 yönlü masaj koltukları, seramik ve metal döşeme parçaları ve elektrikle açılabilen orta konsoldan yükselen masaya sahip. Bu modeli yalnızca BMW’den alınan V8 ile satın alabileceksiniz.

2022 Range Rover, önümüzdeki baharın hemen öncesinde başlayacak olan Avrupa teslimatlarıyla siparişe açıldı. Fiyat ve sipariş için iletişime geçebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!