Ford elektrikli otomobilini üretmek için Almanya’yı seçti

Ford elektrikli otomobilini üretmek için Almanya’yı seçti

Ford, yakında piyasaya çıkacak, VW Grubu’nun MEB elektrik mimarisini baz alan elektrikli otomobilini Köln’de üreteceğini duyurdu.

Köln gazetesi Koelner Stadt-Anzeiger’e göre Ford, elektrikli araç üretim tesisine 1 milyar euro yatırım yapacak. Bu yer, otomobil üreticisinin daha düşük işçilik maliyetli Romanya’daki Craiva fabrikası yerine seçildi.

Köln fabrikası şu anda markanın popüler küçük hatchback modeli Fiesta’yı üretiyor.

Bir Ford sözcüsü Autonews Europe’a verdiği demeçte, “Daha önce Volkswagen’in Modular Electric Drive platformuna dayalı olarak Avrupa için yeni bir elektrikli araç üreteceğini duyurmuştuk, ancak henüz kaynak kullanımını onaylamadık ve spekülasyon hakkında yorum yapmıyoruz” dedi.

Ford, ilk olarak ticari kamyonetler ve orta boy pikapları içeren, ancak daha sonra otonom ve elektrikli araçlara genişleyen bir anlaşma olan VW Grubu ile anlaşmasını Ocak 2019’da duyurmuştu. 2023’te yollarla kavuşacak MEB bazlı bu elektrikli aracın tasarımı da Köln yakınlarındaki Merkenich’te bulunan Avrupa geliştirme merkezinde gerçekleşmekte.

Ford, 2023’ten başlayarak altı yıllık bir süre içinde Avrupa’da 600.000’den fazla MEB bazlı model satmayı planlıyor. Ford Avrupa Başkanı Stuart Rowley’e göre, bu araçlar VW’nin kendi modellerinden çok farklı olacak.

“Bu ürünlerin her yönden Ford olacağı gerçeğine çok odaklandık. Ford gibi görünecekler, Ford gibi sürülecek, Ford gibi hissettirecekler ve Ford tarafından inşa edilecekler. “

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!