Ford, Yeni Mustang’i Tanıttı

Ford, Yeni Mustang’i Tanıttı

Yedinci nesil 2024 Ford Mustang, 2022 Detroit Otomobil Fuarı’na damgasını vurdu ve Ford’da içten yanmanın ölmediğini ve yakın gelecekte de bunun gerçekleşmeyeceğini vurguluyor.

Stellantis’in Chrysler 300C, Dodge Charger ve Challenger modellerinde yaptığı son çağrılarla V8 geleneğini sonlandırdığı bir dönemde Ford, yeni otomobilinde hem EcoBoost 4 silindirli hem de Coyote ile içten yanmalı motorlara olan bağlılığını ikiye katlıyor.

Ford Motor Company CEO’su Jim Farley, “Bir başka nesil Mustang’e yatırım yapmak, birçok rakibimizin içten yanmalı araç işinden ayrıldığı bir zamanda iddialı bir tutumdur” dedi. “Ancak Ford, 2026 yılına kadar elektrikli araçlara 50 milyar dolarlık yatırımın yanı sıra, tümü Ford Blue ailesindeki en kârlı ve popüler otomobillerimize bağlı teknoloji, üzerinde düşünülmüş türevler ve hibrit seçenekler ekleyerek büyüme planını turboşarj ediyor.”

Mustang’in yeni şekli en iyi şekilde devrimci olmaktan çok evrimsel olarak nitelendiriliyor. Daha keskin karakter çizgileri ve orijinal 1960’ların görünümüne saygı gösteren yeni bir üst ızgara tasarımı ile daha keskin bir görünüme sahip. Profil ise, uzun bir kaput ile aynı kalırken, daha kısa bir arka çıkıntı sayesinde genel ayak izi daha düzenli görünüyor. Sonuç ise daha atletik bir görünümdür.

Tasarımcılar ayrıca her bir donanım düzeyine kendine özgü bir görünüm kazandırmak için de çalıştı. V8 motorlu GT, daha büyük performans için motora daha fazla soğutma havası hareket ettirme avantajına sahip olan daha büyük, daha agresif ızgara açıklıklarıyla ayırt edilebilir.

Ford, görünüm daha şık olsa da, kapı açıklıklarının, sürücünün kaskını çıkarmak zorunda kalmadan araca girip çıkmasına izin vermek için daha büyük olduğunu söylüyor. Bagaj alanını artırmak için de arka kısım hafifçe uzatıldı ve artık iki golf çantasına kadar muhafaza edebiliyor.

2024 Mustang, 11 renk seçeneği ve doğrudan fabrikadan özel bir görünüm sağlayan yeni bir Mustang Design serisiyle gelecek. Bu yeni paketler arasında, benzer bronz rozetlere sahip Sinister Bronze alaşım jantları içeren bir Bronze Tasarım Görünüm Paketi yer alıyor.

Ford, daha agresif görünüme ek olarak, ilhamını savaş uçaklarından alan sürücü merkezli yeni bir konsol ile iç mekanda büyük değişiklikler yapıyor. Bu cam kokpit yaklaşımı, sürücünün istediği bilgileri gösteren özelleştirilebilen iki kavisli, akıcı dijital ekrana sahiptir. Video oyunları oluşturmak için kullanılan yazılımın aynısını kullanan 12,4 inç dijital gösterge paneli, seçilen sürüş moduna bağlı olarak farklı animasyonlu tasarımlar ve görüntüler de gösterebilir. Minimum miktarda bilgi görüntüleyen bir “sakin mod” da dahil olmak üzere çok çeşitli seçenekler vardır.

Ford iç tasarım müdürü Ricardo Garcia, “Müşterilerin ne istediğini biliyorduk ve şimdiye kadarki en dijital Mustang’i tasarlarken, son derece önemli sürücü odaklı kokpiti koruduk” dedi. “Radyo ve iklim kontrolü gibi bu fiziksel düğmelerden bazılarını çıkarmak ve bunları dijital bir ekrana entegre etmek yeni nesil ve geleneksel Mustang sürücüleri ile yapılan araştırmalarda popülerdi.”

Ford henüz nihai teknik verileri açıklamadı, ancak sunulan iki motorun 2.3 litrelik turboşarjlı EcoBoost 4 silindirli ve 5.0 litrelik atmosferik Coyote V8 olacağını söyledi. Mevcut Mustang’de EcoBoost motor, 310 veya 332 beygir gücü olmak üzere iki farklı seçenekle gelirken, V8 450 beygir veya Mach 1’de 470’e kadar çıkıyor. Şanzıman olarak ise 10 ileri otomatik veya 6 ileri manuel görebiliriz.

Sürüş ile ilgili iki yeni özellik olarak, V8 motora kumandadan gaz verme ve yeni bir Elektronik Drift Freni yeteneğini görüyoruz. Bu sistem, elektronik park freni düğmesini geleneksel bir el freniyle değiştiriyor. Bu yeni özellik; ön kule gergisi, Torsen sınırlı kaymalı diferansiyel, daha büyük frenler ve daha geniş arka tekerlekler ile bir MagneRide aktif süspansiyon ekleme yeteneği içeren opsiyonel Performans Paketi ile birlikte geliyor. Mustang, standart 17 inç jantlardan 19 veya 20 inç alaşımlara kadar değişen jant seçenekleri sunacak.

2024 Ford Mustang, şirketin Flat Rock, Michigan’daki montaj fabrikasında üretilecek ve 2023 yazında satışa çıkması bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!