Gordon Murray Automotive T.50 tanıtıldı.

Gordon Murray Automotive T.50 tanıtıldı.

Gordon Murray’nin McLaren F1’i yarattığını hepimiz biliyoruz. Murray, efsanevi McLaren F1’i günümüze uyarladı ve T.50 isimli manevi bir halef yarattı.

Şimdiye kadar yaratılmış en saf, en hafif ve en sürücü odaklı süper otomobil olarak tanımlanan T.50, McLaren F1’i “akla gelebilecek her şekilde” geliştiriyor.

Otomobili incelemeye ön tasarımdan başlayalım. Farlara baktığımızla McLaren F1’den ilham alan bir tasarım karşımıza çıkıyor ancak T.50’de tabii ki LED teknolojisi kullanılmış. Model ayrıca yukarıya doğru açılan kapılar ve yukarı doğru açılan motor kapakları gibi sportif detaylara da sahip. Tavan’dan başlayıp atmosferik V12’ye kadar uzanan üstteki hava kanalı ise bu muhteşem motorun daha kolay beslenmesini ve soğumasını sağlıyor. Aerodinamik karbon fiber gövdesi, devasa hava girişleri olan bir arka taraf ve büyük bir difüzör de dikkat çeken detaylar olarak karşımıza çıkıyor. Model ayrıca Michelin Pilot Sport 4 S lastiklere, 3D fren lambalarına ve 19/20 inç dövme alaşım jantlara da sahip.

Önde 370 mm, 6 pistonlu karbon seramik frenlere sahip T.50, arkada ise dört pistonlu 340 mm’lik karbon seramik frenlere sahip.

Bununla birlikte, otomobilin en belirgin özelliği, arkaya monte edilmiş fanı. Çok kanatlı fan benzersiz bir parça olarak karşımıza çıkıyor ve Gordon Murray Automotive, sürtünmeyi %12,5 oranında azaltmaya ve otomobilin gücüne yaklaşık 50 PS eklemeye yardımcı olduğunu söylüyor. Fan aynı zamanda frenleme mesafesini kısaltıyor ve Frenleme Modunda yere basma kuvvetini %100’e kadar artırıyor.

T.50’de de aynı abisi F1 gibi sürücünün konumu ortada yer alıyor. Titanyum vites ve bilgi-eğlence kontrolleri de iç mekandaki diğer özel detaylar.

İçerde ayrıca iki dijital ekranla çevrili büyük bir analog devir kadranı bulunuyor. 

Başka yerlerde, dijital yan ayna ekranları ve hafif pedallar var. Model ayrıca 10 hoparlörlü bir ses sistemine ve Android Auto / Apple CarPlay desteğine de sahiptir.

Otomobil,  663 PS ve 467 Nm tork üreten 3.9 litrelik bir V12 motora sahip. Bu motor, atmosferik bir motor ve 12.100 rpm’e kadar devir çevirebiliyor. Bu muhteşem motorun üreticisi ise Cosworth. T.50’nin en değerli özelliklerinden biri de hafifilik. Otomobil 986 kiloluk ağırlığı sayesinde, McLaren F1’den daha hafif. Hatta Mazda MX-5’ten bile daha hafif!

Bu muhteşem otomobilin fiyatına geldiğimizde ise tabii ki bol sıfırlı bir rakam bekliyoruz. Gordon Murray’de bizi şaşırtmadı ve vergisiz fiyatını 3.08 milyon dolar olarak açıkladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!