Huayra Epitome, ilk ve tek manuel vitesli Huayra oldu

Huayra Epitome, ilk ve tek manuel vitesli Huayra oldu

Pagani, 2022 yılında Utopia modelini tanıtmış olsa da, tıpkı Zonda da olduğu gibi Huayra modelinde de özel versiyonlar üretmeye devam ediyor. Goodwood Festival of Speed organizasyonunda tanıtılacak ve sadece 1 adet üretilecek bu özel otomobilin fotoğrafları yayınlandı.

Pagani’nin özel bir müşterisi için Grandi Complicazioni departmanı tarafından, 9 aylık tasarım ve planlama süreci ve 10 aylık üretim sürecinden sonra otomobil hazır hale getirilmiş. Özel müşterinin bu otomobile ne kadar ödeme yaptığı ise Pagani tarafından açıklanmadı ama tüm dünyadaki tek manuel şanzımanlı Huayra’ya sahip olmak muhtemelen pahalıya mal olacaktır.

Otomobil, Mercedes-AMG’den alınan 6.0 litrelik V12 motoru kullanıyor ve bu motor 864 bg güç ve 1100 Nm tork üretiyor. Yedi vitesli ve üç diskli debriyaja sahip şanzıman ise Xtrac’dan tedarik edilmiş. Utopia ile aynı güç figürlerini taşıyan otomobilin 0-100 km/s hızlanması açıklanmazken, son hızı 350 km/s ile limitlendirilmiş.

Huayra’nın tüm tasarım ögeleri tekrar elden geçirilirken, otomobilin gövdesinde de koyu mavi renge sahip özel bir karbon fiber kullanılmış. Ön kısımda yenilenmiş LED tasarımı öne çıkarken, arka kısımdaki büyük kanat onu diğer Huayra’lardan ayıran tasarım detayları olarak göze çarpıyor. İç kısımdaki açık vites tasarımı ise bir sanat eserini andırıyor.

Huayra Epitome’un altyapısında da geliştirilmeler yapılmış. Yeni süspansiyon sayesinde otomobil daha az gövde salınımına ve daha rijit bir yapıya kavuşmuş. Aynı zamanda otomobilin düşük hızlarda gezi modunda kullanmak isterseniz “Yumuşak” moda geçiş yaptığınızda, daha konforlu bir sürüş elde edebiliyorsunuz. Bu mod 150 km/s üzerinde otomatik olarak iptal oluyor. Elbette ki, bu özel otomobile yüklü miktarda bir fiyat ödenmiştir ancak tek olması nedeniyle, muhtemelen 10 yıl sonra müzayedelerde çok daha yüksek fiyatlarla kendisini görebiliriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!