Pagani, Utopia ile üçüncü perdeyi açtı

Pagani, Utopia ile üçüncü perdeyi açtı

Leonardo da Vinci’nin dediği gibi, “sadelik, nihai gelişmişliktir.” Rönesans dönemine damgasını vuran mucit ve sanatçı, Pagani için her zaman çok önemli bir figür olmuştur. Şimdi Pagani de Zonda ve Huayra’nın ardından üçüncü modeli Utopia’yı tanıttı.

Horacio Pagani’nin en yakın müşterileriyle yaptığı görüşmelerde üç kritik nokta tekrar tekrar gündeme geliyordu: “basitlik, hafiflik ve sürüş keyfi.” Yani Utopia işleri karmaşıklaştırmıyor; bunun yerine V12 rotasını seçerek elektrik ve hibrit lobisine karşı çıkıyor.

Mercedes-AMG tarafından özel olarak Pagani için geliştirilen çift turbo beslemeli 6 litrelik motor, 852 hp güç ve 1.100 Nm tork üretiyor. Gücü aktarma göreviyse 7 vitesli otomatikleştirilmiş manuel şanzımana ihale edilmiş. Ancak yukarıda bahsettiğimiz “sürüş keyfi” ibaresinin hakkını vermek için aynı zamanda tamamen manuel seçeneği de mevcut. Markanın imzası olan titanyum dört çıkışlı egzoz, daha iyi ısı dağılımı için seramik bir kaplamaya sahiptir.

Brembo imzalı, art arda yapılacak frenleme için gereken uygun hava akışını sağlayacak yeni havalandırmalı karbon-seramik diskler fren sisteminde başrol oyuncusu olsa da, önde 21 inç ve arkada 22 inç jantlar da görsel olarak büyük önem taşıyor.

1.280 kg ağırlığındaki otomobil, daha fazla yere basma kuvveti ve daha az sürtünme elde etmesine yardımcı olan zamansız tasarımıyla muhtemelen “her zamankinden daha verimli”. Utopia, ne kadar hızlı gidiyor olursanız olun, yol tutuşu ve dengeyi en üst düzeye çıkarmayı vaat ediyor.

Şiirsel ve ahenk içinde görünen gövde, aynı yoğunlukta %38 ek sertlik sağlayan yeni bir tür karbon fiber kullanılarak üretilmiştir. İçindeki deri ve analog enstrümanlar 50’li ve 60’lı yıllara bir geri dönüş sağlıyor; Sürücünün önündeki minimal ekranın haricinde herhangi bir dijital cihaz bulamazsınız.

Sonuç yalın görünse de süreç son derece zorluydu. Horacio Pagani’nin açıklamalarına göre Utopia geliştirirken, “dört binden fazla stilistik çizim, on ölçekli model, bir rüzgar tüneli modeli, iki 1:1 ölçekli model ve altı yıldan fazla süren bir ekip çalışması için sekiz tam prototip üzerinde sayısız fikir, araştırma ve deneylere” ihtiyaç duyuldu.

Üretim adedine gelecek olursak, 99 adet üretilecek ama şimdiden hepsi için sipariş alınmış.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!