Japon esintilerine sahip Ferrari Roma, NY Design Week’te Sergilenecek

Japon esintilerine sahip Ferrari Roma, NY Design Week’te Sergilenecek

Ferrari’nin özel siparişlerinden sorumlu Tailor Made departmanı, geleneksel Japon esintili detaylara sahip Roma’yı tanıttı. Fikir, tasarım, kültür ve teknolojiye adanmış bağımsız bir ABD yayını olan Cool Hunting’in kurucuları Evan Orensten ve Josh Rubin’den geldi.

Orensten ve Rubin, Ferrari’nin baş tasarım sorumlusu Flavio Manzoni ile otomobil üreticisinin New York’taki Tailor Made showroomunda bir araya geldi. Çift, ülkenin geleneksel el sanatlarını ve zanaat yöntemlerini öğrendikleri Japonya’ya yaptığı bir araştırma gezisinden yeni dönmüştü.

Manzoni ve ekibi, İtalyan ve Japon kültürü arasındaki paralelliklerden ilham aldı ve o sırada, geleneksel Japon tekniklerinden geliştirilmiş benzersiz malzemelere sahip bir otomobil üzerinde çalışmaya gittiler. Bu malzemelere rağmen biz yine de dıştan başlayalım.

Dışarıdaki renk şeması, Japon çivit boyalarından esinlenerek, o zamandan beri İndigo Metal olarak adlandırılan bu ısmarlama canlı mavi boya ile sonuçlanmıştır. Bu rengin, basitçe söylemek gerekirse, iyi görünmek için “süslü konuşma” olan Roma’nın tasarımının saflığını arttırdığı söyleniyor. Indigo, Japon tasarım kültüründe çokça yer alır ve geleneksel boyaları doğal olarak üretilir.

Indigo Metal’in otomobilin dışını ve içini tek bir “ince, bütünsel ifade”de birleştirdiği söyleniyor. Bu mavi tonu, bu özel sipariş Roma’nın içinde, özellikle koltuk döşemeleri ve halılar için kullanılan sakiori kumaşında da görülebiliyor. Roma’nın Kyoto’da Asai Roketsu ile yapılan iki çivit boyalı deriden oluşan tavan döşemesinde içeride daha fazla çivit var; Roketsu elle boyama yönteminin geçmişi 8. yüzyıla kadar uzanabilir.

Diğer öne çıkan özellikler arasında, Katana kılıçlarının kulplarını sarmanın antik sanatı olan Tsukami’ye bir saygı olarak sıkıca elle dokunmuş siyah deri şeritlerle çevrelenen iç kapı kolları yer alıyor. Bakır detaylardan (içte ve dışta) ve orta kol dayama ve kapı eşiklerindeki benzersiz logolardan da bahsetmeliyiz.

Cool Hunting için hazırlanmış bu Tailor Made Ferrari Roma, New York Tasarım Haftası boyunca Ferrari Tailor Made showroomunda sergilenecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!