Lamborghini ilk EV modelini 2027 veya 2028’de piyasaya sürecek

Lamborghini ilk EV modelini 2027 veya 2028’de piyasaya sürecek

Lamborghini CEO’su Stephan Winkelmann, otomobil üreticisinin ilk tamamen elektrikli aracının 2027 veya 2028’de piyasaya çıkması gerektiğini doğruladı.

Lamborghini’nin önümüzdeki on yıl için büyük planları var. Bu yılın başlarında teyit ettiği üzere, otomobil üreticisinin ürün yelpazesi dört model, iki süper spor otomobil ve iki “daha ​​çok yönlü araç” içerecek şekilde büyüyecek ve ikinci nesil bir Urus ve Winkelmann’ın sunmak istediğini söylediği iki kapılı gizemli bir model de dahil olacak.

Yahoo Finance ile gerçekleştirdiği yakın tarihli bir röportajda Winkelmann, Lamborghini’nin gelecekteki süper spor otomobillerinin, tamamen elektrikli bir modelden önce plug-in hibrit olacağını ekledi. Sentetik yakıtların içten yanmalı motorların ömrünü uzatabileceğine dair umudunu da dile getirdi.

Winkelmann, içten yanmalı motorların önümüzdeki on yılda aşamalı olarak kullanımdan kaldırılıp kaldırılmayacağı sorulduğunda, “Yasalar bize 2030’dan itibaren ne yapmamıza izin verildiğini söyleyecektir” yanıtını verdi. “Öte yandan, sentetik yakıtın yeterince yaygın veya yeterince yüksek miktarda sunulacak olmasının bizim için bir fırsat olacağını umuyoruz. Dolayısıyla bu, değerlendirmek istediğimiz bir fırsat. Şimdi karar vermemize gerek yok, çünkü bu tür yakıtların bulunduğu an henüz gelmedi. Ve o zaman da bizim için de iyi olacak bir düzeyde geliştirilip geliştirilmeyeceğini bilmiyoruz.”

Winkelmann, Lamborghini’nin ilk elektrikli aracının nasıl bir formda geleceğini açıklamadı. Aynı röportajda yönetici, 2021’in İtalyan otomobil üreticisi için rekor bir yıl olma yolunda ilerlediğini de sözlerine ekledi: “Her ayımız bir önceki aydan daha iyi. Her ay teslim edebileceğimizden daha fazla otomobil satıyoruz… Genel olarak 2021’de hem satışlarda hem de finansal rakamlarda rekor bir yıl olacak. Bu yüzden çok mutluyuz. Ve 2022 yılını sabırsızlıkla bekliyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!