Porsche, Vision Gran Turismo konseptini tanıttı

Porsche, Vision Gran Turismo konseptini tanıttı

Porsche, Polyphony Digital tarafından 4 Mart 2022’de hem PS4 hem de PS5 oyun konsolları için piyasaya sürülecek olan Gran Turismo 7 için tasarlanmış sanal bir yarış arabası olan Vision Gran Turismo’yu tanıttı. Porsche’nin konsepti yalnızca dijital dünya için yaratılmış olsa da, şirket tam ölçekli bir prototip oluşturdu ve tasarımının geleceğin elektrikli spor otomobillerinin yolunu gösterdiğini ima etti.

Porsche, 2017’den beri Gran Turismo’da çeşitli üretim modelleriyle yer alıyor. Bununla birlikte, Zuffenhausen şirketi Mercedes, McLaren, Lamborghini ve Jaguar gibi diğer üreticilerin örneğini izleyerek ilk kez oyun için özel bir araba yaratıyor.

Vision Gran Turismo konseptlerinin çoğu, uzak gelecekten gelen süper otomobillere benziyor ve hiçbiri üretime yönelik olmadığından sıra dışı tasarım ipuçlarını içeriyor. Porsche’nin tasarımı, sanal bir yarış arabasından bekleyeceğiniz tüm tasarım özelliklerine sahip, aynı zamanda gelecekteki elektrikli modeller için bir önizleme de olması gerekiyor. Daha spesifik olarak, Porsche AG Dış Tasarım Direktörü Peter Varga şunları söyledi: “Porsche Vision Gran Turismo, bir oyun fantezisinden daha fazlası. Önümüzdeki yıllarda gelişmemize kesinlikle yardımcı olacak, geleceğe gerçekçi bir bakış.”

Şirket, muhteşem 919 Street gibi Porsche Unseen serisinin çeşitli hiper otomobil tarzı konseptlerinden birini kolayca kullanabilirken, hem fanatiklerin, hem de oyun tutkunlarının fantezisini canlandıran yepyeni bir şey yaratmaya karar verdi.

Porsche Vision GT, Playstation konsollarında ünlü oyunu oynayarak büyüyen bir tasarımcı ekibi tarafından yaratıldı. Amaçları küçük, hafif ve verimli bir şey yaparak en son teknoloji ve bir elektrikli güç aktarma organı ile nelerin mümkün olduğunu göstermekti. Çizgiler oldukça aşırı, bize ortadan motorlu süper arabaları hatırlatıyor, ancak içten yanmalı bir motorun olmamasıyla mümkün olan ultra düşük bir profile sahip.

Karbon fiber ve titanyumdan üretilen konsept otomobil, çıkıntılı çamurlukların yüzeyi ve yoğun şekilde şekillendirilmiş karoser sayesinde bir Porsche olarak hemen tanınıyor. Devasa tekerleklerin arkasındaki derin boşluklar, çok daha dramatik olsalar da Mission R’yi andırıyorlar. Vision GT, düşük konumlu farlardaki dört parçalı LED grafikler ve aynı zamanda havalı fren işlevi gören adaptif arka spoylerin altındaki tam genişlikte LED arka lamba gibi mevcut üretim modellerinde bulunan bazı tasarım ayrıntılarını da ödünç alıyor.

İki kişilik kabinin içinde oldukça alçak bir oturma pozisyonu, yarış tipi bir direksiyon simidi, ince bir orta konsol, özel olarak vegan malzemelerden yapılmış döşeme ve head-up display teknolojisini kullanan şeffaf bir gösterge paneli buluyoruz. Video oyununda, gösterge paneli yerini daha da fütüristik hologram tarzı göstergelere bırakacak.

Porsche, tamamen elektrikli olduğunu söylemenin yanı sıra, otomobilin (teorik) verileri hakkında herhangi bir ayrıntı vermedi. Tasarım çalışmasının bir üretim modeline dönüşmeyeceği açık olsa da, onu canlı olarak görmekten heyecan duyuyoruz ve gelecekteki modellere ilham vereceğini duymaktan mutluyuz. PS4 veya PS5 konsolu olan herkes, Mart 2022’den itibaren Gran Turismo 7 video oyununun bir parçası olarak konsept otomobili kullanabilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!