Lamborghini Urus Performante, Daha Hafif ve Daha Hızlı Bir “Süper SUV” Olarak Tanıtıldı

Lamborghini Urus Performante, Daha Hafif ve Daha Hızlı Bir “Süper SUV” Olarak Tanıtıldı

Lamborghini Urus, performans SUV’leri yeniden tanımlamaya yardımcı oldu ve şirket şimdi, yeni Urus Performante ile işleri daha da ileri götürüyor.

“Lamborghini’nin çığır açan Süper SUV’sinin üstün performansını ve ayırt edici görünümünü bir sonraki seviyeye taşımak” için tasarlanan Urus Performante, agresif bir ön tampon ve havalandırmalı karbon fiber kaput ile öne çıkıyor. İkincisi, bir karakter sıçraması için tamamen boyanmış veya görünür karbon fiber ile mevcut.

Hafif malzemeden bahsetmişken, müşteriler Huracan Performante ve Super Trofeo’yu “referans” gösteren bir karbon fiber tavan sipariş edebilirler. Başka bir yerde, gelişmiş motor soğutmasının yanı sıra agresif bir görünüm sağlayan bir karbon fiber ön ayırıcı ve siyah hava girişleri var. Tasarımcılar ayrıca modele yeni hava perdeleri, karbon fiber tekerlek bombeleri ve arka yere basma kuvvetini %38 artırmaya yardımcı olan daha büyük bir spoyler de verdiler.

Arka kısım ise bir karbon fiber difüzör ve karbon arka tampon ile tamamlandı. Onlara, “karakteristik bir Lamborghini rezonansı” üreten bir Akrapovič titanyum spor egzoz sistemi eşlik ediyor.

Daha sportif bir duruş için Urus Performante, modeli 20 mm alçaltan yeni çelik yaylara sahiptir. İz genişliği ayrıca 16 mm artarken, titanyum somunların yanı sıra özel olarak geliştirilmiş Pirelli P Zero lastiklere sarılan 22 veya 23 inç boyutlarındaki hafif jantlar üzerinde ilerliyor.

Model, altıgen vurgulara sahip siyah Alcantara koltuklarla standart olarak gelirken, sportif stil kabinde de devam ediyor. Alıcılar ayrıca siyah alüminyum kaplama ve düz tabanlı deri/Alcantara spor direksiyon simidi bulacaklar.

Lamborghini, mat siyah bir işlemle çeşitli kontrolleri ve düğmeleri beraberinde getiren bir Dark Pack de dahil olmak üzere bir dizi opsiyon sunacak. Müşteriler, mat karbon fiber döşeme ve kırmızı kapı kolları gibi Ad Personam seçeneklerinin yanı sıra deri renklerini de tercih edebiliyorlar.

Bu Urus’un Performante ibaresini kullandığı göz önüne alındığında, crossover’ın kilo vermesi ve güç kazanması pek de şaşırtıcı değil. Güçten başlayarak, çift turbo beslemeli 4.0 litrelik V8, 666 hp ve 850 Nm tork üretecek şekilde geliştirilmiş. Bu, 16 hp’lik artış modelin 3,3 saniyede 0’dan 100’e çıkmasını ve maksimum 309 km/s yapmasını sağlıyor.

Performansın artması, kısmen Performante’nin “segmentindeki en yüksek karbon fiber parça sayısıyla” da ilişkili. Bu parçalar otomobilin ağırlığını 47 kg kadar azaltmaya yardımcı olurlar ve bu, modele sınıfının en iyisi güç-ağırlık oranını verir.

Urus Performante, daha “hassas girdiler ve doğrudan geri bildirim” vaat eden yeniden kalibre edilmiş bir direksiyon sistemi ile donatıldığından, iyileştirilmiş performans ve azaltılmış ağırlık hikayenin yalnızca bir parçası. Model ayrıca optimize edilmiş tork dağılımı ve yenilenen sürüş modları için yeni bir diferansiyele sahip.

Diferansiyel ile ilgili olarak, “Süper SUV’nin eğlenceli sürüş sportifliğini toprak zeminlerde heyecan verici yeni bir seviyeye yükselten yeni bir Ralli ayarı” var. Lamborghini’nin açıkladığı üzere, aşırı savrulma, pürüzlü yüzeylerdeki çelik yaylar için optimize edilmiş devrilme önleyici ve sönümleme sistemleriyle güçlendiriliyor.

Tüm bu güncellemeler sayesinde Urus Performante, 10:32.064 ile Pikes Peak’te yeni bir rekor kırarak kendini çoktan kanıtladı. Kırdığı önceki SUV rekoru 10:49.902’lik dereceydi.

Teslimatların bu yılın sonlarında başlaması planlanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!