Ünlü tasarımcı Gandini aramızdan ayrıldı

Ünlü tasarımcı Gandini aramızdan ayrıldı

26 Ağustos 1938’de Torino şehrinde dünyaya gelen Marcello Gandini, belki de tarihin en güzel otomobil tasarımlarını bizlere armağan bırakarak, 13 Mart 2024’te, 85 yaşında Rivoli’de vefat etti. Lamborghini, Lancia, Maserati, Alfa Romeo, BMW, Renault, Citroen, Volkswagen gibi birçok markanın sayısız efsanevi modellerini tasarlayan bu büyük tasarımcı için otomotiv dünyası yas tutuyor.

Henüz 27 yaşındayken, 1965 yılında Bertone’de Giorgetto Giugiaro’nun yerine tasarımın başına geçen Gandini, tüm zamanların en güzel otomobillerinden biri olan Miura’yı tasarladı. 1980 yılında kendi işini kurana kadar, Bertone çatısı altında, Lamborghini Espada, Urraco ve zamanın gençlerinin duvarlarını süsleyen Countach’ın tasarımlarından sorumluydu.

Gandini imzası taşıyan Ferrari’nin tek modeli ise 308/GT4 oldu. Lancia Stratos, Alfa Romeo Montreal, Fiat X1/9 Maserati Khamsin gibi gibi ikonik modellere de hayat veren Gandini’nin tek yeteneği spor otomobiller veya dış tasarım değildi. Gandini, aynı zamanda ilk jenerasyon Polo, ilk 5 Serisi olan E12’yi tasarladı. Solo kariyerinde ise, Citroen BX, “Supercinq” olarak da anılan ikinci jenerasyon Renault 5 ve Renault 5 Turbo’yu tasarladı.

Zamanına yön veren, Alfa Romeo Carabo ve Navaja, Lancia Stratos Zero gibi 70’lerin wedge-design akımının en uç örneklerini, 90’ların en ikonik otomobillerinden Lamborghini Diablo ve Bugatti EB110’un konseptleri de Gandini imzası taşıyordu. 1990’lı yılların Maserati’leri Biturbo, Shamal ve Quattroporte de Gandini tasarımları olarak göze çarpmaktadır.

Sadece duvarlarımızdaki posterleri değil, yolları, mobilyaları ile evleri, helikopterleri ile gökyüzünü güzelleştiren bu nadir yetenekteki tasarımcının sözü ile bitirelim: “En heyecan verici formlar her zaman işlevselliği takip eder. Belki de tasarımın en önemli yönlerinden biri budur.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!