One-off Bugatti Chiron 55 tarihten ilham aldı

One-off Bugatti Chiron 55 tarihten ilham aldı

Bugatti’nin one-off modellerine alışkınız. Chiron devrinin sonlarına yaklaşırken bu efsanevi otomobil, Jean Bugatti’nin favori renk kombinasyonlarından biri olan sarı-siyah gövdesiyle karşımıza çıkıyor. Jean Bugatti tasarımına sahip Type 55’in ismi ve bahsettiğimiz renk kombinasyonu ile Bugatti bir kez tarihi köklerine gönderme yapıyor.

Type 55, 1932 yılında Type 51’den alınarak modifiye edilen 2.3 litrelik sekiz silindirli bir motor ve eşsiz bir gövde tasarımıyla, Bugatti’nin ilk süperspor modeli olma özelliğini taşıyor. Sadece 38 adet üretilen Type 55, koleksiyonerlerin garajlarında yerini alırken, şimdi sadece 1 adet üretilecek bu otomobil de muhtemelen yine koleksiyonerler arasında rekabete yol açacak.

Bugatti Sur Mesure bünyesinde, Chiron Supersport üzerinde yapılan özel çalışma sonucu, otomobilin iç mekanında da, koltuk başlarına “55 1 of 1” sarı dikişlerle yerleştirilmiş. Koltuklarda kontrast ve ve gövdeyle bütünlük yaratması amacıyla da, sarı dikişler kullanılmaya devam edilmiş. Kapı içlerine sarı “55” logoları mükerrer olarak yerleştirilirken, kapı eşiğine “Jean Bugatti”nin imzası yerleştirilmiş.

8.0 litrelik W16 motorlu Chiron 55 1 of 1, 1.578 beygir gücü ile 0-100 km/s hızlanmasını sadece 2.3 saniyede tamamlıyor ve 440 km/s hıza çıkabiliyor. Tarihin, tasarımın, nadirliğin ve mühendisliğin en nadide parçalarından biri olan Chiron bize vedaya hazırlanırken, özel modellerine devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!