Özel siparişle üretilen retro dokunuşlu BR20, Ferrari’nin en yeni özel projesi

Özel siparişle üretilen retro dokunuşlu BR20, Ferrari’nin en yeni özel projesi

Ferrari, en son Special Projects (Özel Projeler) tasarımını ortaya çıkardı ve bizi şaşırtmadı. Önceki örneklerin çoğu gibi, BR20 de modern bir modeli baz alıyor ancak Maranello’nun geçmişindeki kahramanlara atıfta bulunuyor.

Bu durumda organ donörlüğü yapan model, kısa süre önce üretimden kalkan dört tekerlekten çekişli, V12 motorlu, dört koltuklu GTC4 Lusso. Ancak BR20 için Ferrari’nin tasarım ekibi, GTC4 Lusso’nun kutuplaştırıcı shooting brake arka tasarımını, 1950’lerin sonunda ve 1960’ların başında ürettikleri son derece güçlü GT modelleri 410 Superamerica ve 500 Superfast gibi otomobillerden ilham alan şık bir arka tasarımla değiştirmiş.

Eric Clapton tarafından sipariş edilen yine tek üretimlik SP12 EC’nin, bir zamanlar sahip olduğu klasik bir Berlinetta Boxer’a benzeyecek şekilde yeniden şekillendirilen 458’inin aksine, BR20’nin retro etkileri çok daha incelikli. Yeni bir modern seri üretim Ferrari modeli olmak için kolayca onay alabilir ve bazıları öyle olmasını da isteyebilir.

Orijinal GTC4Lusso ile karşılaştırıldığında, BR20, çamurluklara kadar uzanmayan daha küçük farlara, geniş bir hava girişine ve Lusso’nun çılgın gülümsemesini azaltan ince gündüz farlarına sahiptir. Çamurluklardaki Ferrari kalkanının altındaki krom çamurluk eklentisine karışan eşiklerin sıra dışı tasarımı, yandan bakıldığında tüm araca alışılmadık derecede organik bir görünüm kazandırıyor.

Ancak büyük değişiklikler, Ferrari’nin ilk GT’lerinin siluetini yansıttığı ve aynı zamanda 599 GTB gibi “havalı” C sütunlarıyla daha yeni makinelere atıfta bulunduğu arka uçta. Ayrıca eğer 296 GTB ve SF90 gibi yeni Ferrari’lere takılan kare stop lambalarının hayranı değilseniz, muhtemelen BR20’ye takılan klasik tarzdaki dairesel lambaları seveceksiniz.

BR20’nin iç tasarımı, başlangıçta bazı zarif koyu deri kaplamaların ötesinde birkaç değişiklik almış gibi görünüyor. Ancak geriye doğru bir bakış, arka koltukların gittiğini ve yerlerini deri, ahşap ve karbon fiberle güzel bir şekilde tamamlanan zarif bir bagaj alanına bıraktığını gösteriyor. Kulağa korkunç bir kombinasyon gibi geliyor, ama gerçekten işe yarıyor. Mekanik değişikliklerden bahsedilmiyor, bu yüzden GTC4Lusso ile aynı 681 hp üreten atmosferik V12 ve dört tekerlekten çekiş sistemini koruduğunu varsayıyoruz.

Ferrari, otomobili kimin sipariş ettiğini veya ismindeki “BR”nin ne anlama geldiğini açıklamadı. Ancak harflerin, bu çok özel otomobilin görünüşe göre tasarım sürecine tamamen dahil olan “uzun süreli müşterisinin” baş harfleri olabileceğini tahmin edebilirsiniz.

Ve özel Ferrari’lerden bahsetmişken, bu ay görmeyi beklediğimiz tek şey bu değil. Aynı zamanda, LaFerrari Aperta Spyder’ı temel aldığına inanılan ve 1960’ların klasik 330 P4 dayanıklılık yarışçısına benzeyecek şekilde tasarlanmış, daha bariz bir şekilde retro tasarıma sahip bir otomobil olan en son sınırlı üretim Ferrari Icona modeline göz atmayı sabırsızlıkla bekliyoruz.

One Reply to “Özel siparişle üretilen retro dokunuşlu BR20, Ferrari’nin en yeni özel projesi”

  1. Mustafa Tüzün

    Cevap vermek

    BR20 ferrari ile ilgiliyim fiyatı? ve teslim tarihini öğrenebilirmiyim .
    Teşekkürler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!