ROLLS-ROYCE’un İLK TAM ELEKTRİKLİ OTOMOBİLİ SPECTRE TANITILDI

ROLLS-ROYCE’un İLK TAM ELEKTRİKLİ OTOMOBİLİ SPECTRE TANITILDI

Rolls-Royce, Spectre’ı üretim haliyle tanıttı. Bu, şirketin ilk EV’si olduğu için içten yanmalı motoru olmayan ilk Rolls-Royce. Wraith’i andıran dört koltuklu bir coupé ve kendine özgü bir renk tasarımıyla sergilendi.
Teknik açıdan bakıldığında Rolls-Royce menzil, güç ve hızlanma için son rakamların hala iyileştirildiğini kaydetti. Ön veriler, WLTP döngüsünde tamamen elektrikli yaklaşık 520 km menzil vaat ediyor.

Maksimum tork 900 Nm iken, maksimum güç 430 kW (yaklaşık 563 beygir gücü) olarak ifade ediliyor. Bu verilerle Spectre’in sıfırdan 100 km/s hıza sadece 4,5 saniyede çıkacağını iddia ediyor.

Spectre, yaklaşık yaklaşık 1.5 metre uzunluğundaki, bu markanın bir modelinde şimdiye kadar kullandığı en büyük kapılara sahip. Tasarım açısından bakıldığında, Spectre Wraith’e çok benziyor. Bu biraz beklenen bir durumdu, çünkü her iki model de coupé ve her ikisi de şirketin tasarım dilini takip ediyor.

Farlar her zamankinden daha ince ve LED gündüz sürüş farları, ızgara ile tamponu çamurluklardan ve kaputtan ayıran çizgi arasına entegre edildi ve bu da agresif bir görünüm sağlıyor. Her zamanki gibi, karmaşık bir tasarıma sahip 23 inçlik devasa alaşım jantlar görüyoruz ve Rolls-Royce logosu, tekerlekler ileri veya geri hareket etse de her zaman dik kalıyor. 1926 Bugatti Royale’den bu yana Rolls-Royce Spectre, fabrikadan bu kadar büyük alaşım jantlara sahip ilk coupé modeli.

Rolls-Royce, Spectre’ın sadece 0.25’lik bir sürtünme katsayısına sahip olduğundan bahsetmişti ve bu sonuç için Spirit of Ecstasy heykelciğinin değiştirilmesini gerektiriyordu.

İngiliz marka, Spectre’ı mümkün olduğunca verimli hale getirmek için elinden gelen her şeyi yaptı, özellikle de pil paketi 700 kg’ın üzerinde olduğundan bu kaçınılmazdı. Toplam boş ağırlık 2,975 kilogram ki bu da, 5,453 mm uzunluğunda, 2,080 mm genişliğinde ve 1,559 mm yüksekliğinde bir araç için bile çok fazla.

Spectre, Ghost, Phantom ve Cullinan ile paylaşılan modüler bir alüminyum uzay çerçevesi olan Architecture of Luxury platformu üzerine inşa edilmiştir. İngiliz marka, Spectre’ı BMW Group içinde EV mühendisliğinin zirvesi olarak tanımlıyor, bu nedenle beklentiler yüksek.

İlk müşteri arabaları 2023’ün dördüncü çeyreğinde teslim edilecek, ancak müşteriler zaten tercih ettikleri Rolls-Royce bayisinde bir tane sipariş verebilirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!