Tesla, Avrupa’da 1 milyon elektrikli otomobil satmayı başardı.

Tesla, Avrupa’da 1 milyon elektrikli otomobil satmayı başardı.

Tesla, Avrupa’daki elektrikli otomobil satışlarının bir milyon adede ulaştığı önemli bir dönüm noktasını kutladı. Şirket, ilk Tesla Roadster’ların Avrupa’daki müşterilere teslim edilmesinden bu yana tam 14 yıl geçtiğini hatırlatıyor.

Orijinal Roadster’ın ardından Avrupa’da Model S, Model X, Model 3 ve Model Y’nin satışına yapan Tesla, ardından yenilenen Model S ve Model X’i de Avrupa pazarına sunmuştu. Model 3 ve Model Y modelleri satılan 1 milyon otomobilin çoğunluğunu oluşturuyor. Avrupa’daki bir milyon satışı yakın zamanda ulaşılan dünya çapındaki 5 milyon adetlik satışa oranlarsak, Avrupa pazarının Tesla’nın toplam satışlarının %20’sini oluşturduğunu söyleyebiliriz.

Şu anda Tesla, Avrupa’da dört elektrikli modeli aktif olarak pazara sunuyor: Model 3 (Çin’den ithal ediliyor), Model Y (Almanya’da üretiliyor) ve Model S/Model X ikilisi (Kaliforniya’dan ithal ediliyor).

Teslimatlarına başlamak için artık gün sayılan Tesla Cybertruck’ın Avrupa pazarına da girip girmeyeceğini görmek ilginç olacak. Aynı şey Tesla Semi için de geçerli.

Tesla’nın Avrupa’da başarılı bir şekilde büyümesi, Avrupalı otomobil üreticileri için büyük bir tehdit olarak görülüyor. Satış istatistikleri zaten Tesla’nın iki modelini Avrupa’nın en çok satan tamamen elektrikli otomobiller listesinin başına koyduğunu gösteriyor. Bir marka olarak Tesla, şarj edilebilir otomobil pazarının yüzde 12’sinden fazlasını (toplam otomobil pazarının neredeyse yüzde üçü) ele geçirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!