Avrupa’da elektrikli otomobil satışları artmaya devam ediyor.

Avrupa’da elektrikli otomobil satışları artmaya devam ediyor.

Temmuz ayı sonuçlarına göre tam elektrikli ve şarj edilebilen hibrit otomobillerin satışları rakamları ve pazar payları her geçen gün artıyor.

Avrupa’da şarj edilebilen otomobiller, şimdiye kadarki en büyük yıllık büyüme oranını yakaladı. Jose Pontes tarafından paylaşılan EV Volumes verilerine göre, Temmuz ayında Avrupa’da 234.387 yeni şarj edilebilir elektrikli otomobil tescil edildi. Bu rakam bir yıl öncesine göre yaklaşık yüzde 48’lik bir artış olduğunu gösteriyor. Avrupa’da şarj edilebilen yeni otomobillerin pazar payı ise yüzde 3 seviyelerine geldi.

Tamamen elektrikli otomobil satışları bir önceki yıla göre yüzde 68 artış göstererek 150.000 adedin üzerine çıktı ve yüzde 15 pazar payına ulaştı. Plug-in hibritler de artış göstererek (yıllık bazda yüzde 22 artışla) 80.000’in adedin üzerine çıktı.

Yılın başından itibaren ise 1.09 milyon tamamen elektrikli araç, 0.57 milyon plug-in hibrit araç tescil edilmiş görünüyor. Tamamen elektrikli ve plug-in hibrit otomobillerin toplamı ise Avrupa otomobil pazarının yaklaşık %22’sini oluşturuyor.

Tamamen elektrikli otomobillerde en çok tercih edilen model, Tesla Model Y olmaya devam ediyor. Tesla Model Y’yi Volkswagen ID.4 takip ediyor. En çok tercih edilen üçüncü model ise yine bir Tesla. Model 3, üçüncü sırada yer alıyor. Marka bazlı olarak baktığımızda ise Tesla yine zirvede yer alıyor. Tesla’yı Volkswagen ve BMW takip ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!