Testarossa, ikinci baharını yaşayacak

Testarossa, ikinci baharını yaşayacak

Officine Fioravanti, birkaç gün önce çevrimiçi olarak ortaya çıkan kamufle edilmiş bir test arabası ile klasik Ferrari Testarossa’yı gerçek bir 200 mil/saat süper otomobile dönüştürmek için çalıştığını duyurdu ve şimdi ayrıntıları da öğreniyoruz.

İsviçre merkezli şirket, son 14 aydır Testarossa “geliştirme programı” üzerinde çalışıyor. Diğer üst düzey restomodların aksine, Officine Fioravanti, “bir Maestro’ya bir ders daha öğretmek anlamsız olurdu” diyerek ikonik Testarossa’nın Pininfarina tasarımı gövdesine el sürmemeyi tercih etmiş.

Dışarıdaki en büyük farklılık, daha güçlü Brembo GT3 Sınıfı yarış frenlerinin arkalarına sığması ve modern bir performans lastiği takılabilmesi için artık çapı daha büyük olan beş kollu jantların boyutları. Şirket ayrıca göze çarpmayan aerodinamik değişikliklerden ve 120 kg’lık ağırlık tasarrufundan bahsediyor.

Orijinal süspansiyon sistemini bir dizi Öhlins elektronik kontrollü amortisörler ile değiştiren şirket İtalyan ikonunun sürüşünü keskinleştirmek için ayarlanabilir viraj demirlerine de yer vermiş. 12 Kademeli ayarlanabilir bir ABS ve çekiş kontrol sistemi de eklenmiş.

Officine Fioravanti, motora gelince daha fazla güç ve karizmanın kilidini açmak için 4.9 litrelik 180 derece V12’yi yeniden inşa etti. Motor artık 9.000 d/dak’ya kadar çevirebiliyor. Motor yeni iç bileşenler ve yeni bir titanyum egzoz sistemi barındırırken, “yarışlardan türetilmiş ECU” tarafından komuta ediliyor. Nihai güç çıkışı verileri, modelin resmi tanıtımında duyurulacakmış.

Son olarak, Officine Fioravanti’nin Testarossa’sının iç kısmı, elle dikilmiş İtalyan derisiyle döşenmiş fakat şimdilik kokpiti göremiyoruz. Şirket ayrıca orijinal plastik kaplama bileşenlerinin işlenmiş alüminyum parçalarla yenilenmesi sayesinde “kokpitte algılanan kalitenin önemli ölçüde iyileştirildiğini” söyledi. İç revizyonlar “retro-tech” özelliklere sahip yüksek kaliteli bir ses sistemini de barındırıyor.

Officine Fioravanti, “Bu sadece bir restomod değil, geleceği geçmişe taşıdık ve sahada yeni bir mihenk taşı belirledik” dedi. Şirket, Haziran ayında Ferrari Testarossa’yı resmi olarak tanıtacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!