Lamborghini’den EV sinyalleri gelmeye başladı

Lamborghini’den EV sinyalleri gelmeye başladı

Volkswagen Group’un mülkiyeti altında, Sant’Agata Bolognese’nin boğası ilk olarak 2014 Paris Otomobil Fuarı’nda elektrikli bir Lamborghini sergilemişti. Huracan’ı baz alan Asterion LPI 910-4, yüksek devir çeviren bir V10’u yedi vitesli bir DCT, üç elektrik motoru ve 50 kilometrelikbir EV menzili sunan pil hücreleri ile birleştirmişti.

O zamandan beri Lamborghini, Aventador S temelli Sián FKP 37 ile elektrikli hırslarını yeniden gözden geçirdi. Selefinden farklı olarak, sınırlı sayıda üretilen süper otomobil, bir V12 ile otomatikleştirilmiş manuel şanzımanı, bir elektrik motorunu ve bir pil yerine ağırlık tasarrufu için bir süper kapasitörü bir araya getirdi.

İleriye dönük bakarsak Lamborghini, kısıtlayıcı CO2 düzenlemeleri nedeniyle ciddi bir şekilde elektriğe dönmek zorunda kalıyor. Avrupa, yılda ortalama 95 gramlık bir hedef belirledi. Bu nedenle Lamborghini, 2024’ün sonuna kadar serideki her modeli elektrikli hale getirmeye karar verdi. Stephan Winkelmann’a göre, mevcut serideki üç modelin tümü de 1.5 milyar Euro’dan fazla yatırım sayesinde öyle ya da böyle hibrite geçiş yapacak.

Urus’un bir Porsche Panamera Turbo S E-Hybrid’i yağmalayacağını zaten biliyoruz, ancak Huracan ve Aventador söz konusu olduğunda, halefleri hakkında çok fazla şey bilmiyoruz. Teknik patron Maurizio Reggiani, elektrikli dört tekerlekten çekişin düşünüldüğünü, Ferrari F90 Stradale’yi, yakında çıkacak olan Corvette E-Ray’i ve Corvette Zora’yı hedef alacak bir kurulumun düşünüldüğünü söyledi.

Söz konusu yatırımın bir parçası olarak, tamamen elektrikli ilk Lamborghini 2020’lerin ikinci yarısında gelecek. Huracan, Aventador ve Urus’tan sonra serideki dördüncü model muhtemelen Porsche Taycan ve Audi e-tron GT’nin ayak izini yansıtacak, ancak İtalyan markasının bir spor sedan üretip üretmeyeceği henüz belli değil.

Porsche’nin 2023’te Macan EV için yepyeni bir elektrikli platform sunacağı düşünüldüğünde, bu mimari büyük olasılıkla henüz detaylandırılmamış Lamborghini EV’nin temelini oluşturabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!