VW Grubu Porsche-Rimac-Bugatti üçgenini kurmakta kararlı

VW Grubu Porsche-Rimac-Bugatti üçgenini kurmakta kararlı

Volkswagen, yıllık medya konferansını bugün erken saatlerde düzenledi ve etkinlikte Bugatti’nin geleceğiyle alakalı önemli planlar duyuruldu.

Hatırlayacağınız üzere Volkswagen geçen yıl Bugatti, Ducati ve Lamborghini’yi incelemeye almıştı. Birkaç ay sonra, Aralık ortasında, “Lamborghini ve Ducati’nin Volkswagen Grubu’nun bir parçası olarak kalacağı” açıklandı.

Fakat Bugatti konusunda sessiz kalmışlardı. Volkswagen Grubu CEO’su Herbert Diess bugünkü etkinliği markanın Rimac’a devredileceğine dair söylentileri reddetmek için bir fırsat olarak kullandı. Autocar’ın da belirttiği gibi Diess, “Porsche şu anda Rimac ile görüşülmekte olan bir ortaklık hazırlıyor ve Porsche bununla ilgilenecek” dedi.

Hiçbir şeyin henüz kesinleşmediğini de ekleyerek devam etti, ancak Volkswagen Bugatti’nin sorumluluğunu Porsche’ye devretmek istiyor. Bu gerçekleştiğinde, “Büyük olasılıkla Porsche, Rimac ile Porsche’nin azınlık hissesine sahip olduğu bir ortak girişim kuracak.”

Porsche, Hırvat şirketteki hisselerini %24’e çıkarmak için kısa süre önce Rimac’a 70 milyon € yatırım yapmıştı. Bu büyük pay göz önüne alındığında, bir ortak girişimin güçlü bir olasılık olması şaşırtıcı değil.

Diğer Bugatti haberlerinde, dünya çapındaki satışlar geçen yıl 77 adede düştü. Ancak bu, markanın 82 adet sattığı 2019’a göre yalnızca %6,1’lik bir düşüş.

Volkswagen’in yıllık değerlendirme toplantısında, “Chiron’un yeni bir türevinin” bu yılın sonlarında satışa sunulacağını açıklandı. Bu muhtemelen 2021 ortalarında çıkacak olan Chiron Super Sport 300+.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!