Tesla Tırının testlerinde yeni aşamaya geçti

Tesla Tırının testlerinde yeni aşamaya geçti

Tesla, tamamen elektrikli tır çekicisi “Semi” prototipin şirketin test pistinde tur attığını gösteren bir video yayınladı.

Elektrikli otomobil üreticisi, Semi’yi ilk kez Kasım 2017’de dünyaya sundu ve ilk teslimatların 2019’da başlaması planlanırken, defalarca erteleme haberleri geldi ve bu yılın sonuna kadar da müşteriler çekicilerinin direksiyonuna geçemeyecek.

Video, Tesla’nın test parkurunun eğimli bölümünden geçişini gösteriyor, ancak bir römork çekmiyor. Beklendiği gibi, sıradan bir dizel kamyona kıyasla daha sessiz ve daha üstün performans sunmayı vaat ediyor.

İlk duyurulduğunda Elon Musk, Tesla Semi’nin 36 tondan fazla yük çekerken otoyol koşullarında 800 km menzile sahip olacağını iddia etmişti. 20 saniyede aynı yük ile 100 km/s hıza ulaşabileceği ve 2020’nin başlarında, Semi’nin menzilinin aslında 965 km olacağı da takip eden iddiaları arasındaydı.

Elektrikli araç endüstrisi son yıllarda oldukça ilerledi, bu nedenle üretime geçmeden önce Semi’de bazı iyileştirmeler yapılacağını varsaymak kesinlikle olağan bir durum. Hatta farklı kaynaklar, bu videodaki prototipin şirketin menzili iyileştirmeyi vaat eden yeni 4680 pil hücrelerini kullandığını iddia ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!