Yolunu Gözlediğimiz 5 Elektrikli Hypercar!

Yolunu Gözlediğimiz 5 Elektrikli Hypercar!

Otomotiv endüstrisinin en üst noktası olarak her zaman Formula 1 otomobilleri gösterilir. Formula 1 otomobilleri kadar gelişmiş olmasalarda hiper otomobiller endüstrinin çok üst seviyelerinde yer almaya devam ediyorlar. Bu yazımızda ise merakla beklediğimiz 5 elektrikli ”hypercar” ı kısaca inceleyeceğiz.

1) Tesla Roadster: Tesla’nın hikayesinde her zaman çok özel bir yeri olan Roadster, listemizin ilk sırasında. 2022 Haziran’da teslimatlara başlaması planlanan modelin kağıt üstündeki verileri ise inanılmaz görünüyor. 200 kWh’lik bir bataryaya sahip olacak olan Tesla Roadster, 970 kilometre civarında bir menzil sunacak. Elektrik motorları sayesinde 1360 PS ve 1200 Nm’lik bir toplam güç çıkışına sahip olacak Roadster, muhteşem gücünü 4 tekerleğe aktaracak. Tesla Roadster’ın son süratinin ise 410 km/h olacağı belirtiliyor.

2) Rimac C_Two: 2018 yılında tanıtılan 4 elektrik motoruna sahip Rimac C_Two, 1914 HP ve 2300 Nm tork’a sahip. Maksimum hızı 412 Km/h olan bu otomobil, O-96 Km’ye 1.85 saniyede ulaşıyor ve retina kontrol sistemi gibi ilginç özellikleri içinde barındırıyor. Ön tekerleklerin her biri ayrı ayrı tek hızlı bir şanzıman kullanırken, arkada iki vitesli şanzımanın kullanılması hem ivmelenmeyi daha etkileyici hale getiriyor hem de son sürat konusunda otomobilin iddiasını arttırıyor.

3) Porsche 918 Halefi: Porsche’nin ürettiği en iyi otomobillerden olan 918’in halefi olacak otomobil tam elektrikli bir hiper otomobil olacak. Konuyla ilgili net bilgiler henüz yok ancak Porsche CEO’su Oliver Blume konuyla ilgili yaptığı açıklamada, ” Bu sınıfta çok büyük bir geçmişimiz var. Gelecekte de çok iyi bir tarihimiz olacak. Şu anlık bu sınıfta üreteceğimiz sıradaki otomobil için bir konseptimiz yok ama 918’in halefi tamamen elektrikli bir hiper otomobil olabilir mi? Kesinlikle evet.” demişti. 918’in teknolojik altyapı bakımından rakiplerinden kesinlikle geride değildi. Hatırlayacağınız gibi ”otomobilin paketlenmesi” ise adeta bir başyapıttı.

4) Lotus Evija: Lotus’un Geely tarafından satın alınmasından sonra kazandığı finansal gücü kullanmaya başladığı ilk proje Evija olarak görülüyor. Evija, Lotus tarihindeki birçok ilke de imza atmış olacak. Bunlardan bazıları Lotus’un ürettiği ilk hiper otomobil olması ve ilk dört çeker Lotus olması denilebilir. Toplamda 4 adet elektrik motoru olan otomobilin toplam güç üretimi ise tam 2000 beygir ve 1700 Nm. 0-100 hızlanması 3 saniyenin altında olan modeli, 0-300 hızlanması ise 9 saniyenin altında tamamlıyor. 70 kWh’lik bir batarya ve 400 kilometrelik bir menzile sahip Evija’dan sadece 130 adet üretileceğini hatırlatarak sıradaki modele geçelim.

5) Automobili Pininfarina Battista: Mahindra tarafından satın alındıktan sonra büyük bir atağa kalkan ve dünyanın en iyi tasarım şirketlerinden biri olan Pininfarina’nın otomobil üreten tarafı olarak bildiğimiz Automobili Pininfarina, Battista modelini ortaya çıkararak çok büyük bir sükse yapmıştı. Tasarım olarak -beklendiği gibi- harika bir otomobil olan Battista’nın teknolojisi ve kağıt üstündeki verileri de inanılmaz. 4 adet elektrik motoru sayesinde toplam 1926 hp güç ve 1696 Nm tork üreten Battista, bugüne kadar İtalya’dan çıkmış en güçlü yol otomobili unvanını da ele geçirmiş durumda. Model 0-100 hızlanmasını ise 2 saniyenin altında tamamlıyor. 120 kWh’lik bir bataryaya sahip Battista’nın 482 kilometrelik bir menzil değeri bulunuyor. Automobili Pininfarina, sadece 150 adet Battista üretecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!