AVENTADOR’DA SON TANGO

AVENTADOR’DA SON TANGO

10 yıl sonra Lamborghini Aventador yolun sonuna geliyor. Aventador LP780-4 Ultimae, otomobilin son versiyonu olacak ve ardından yeni bir amiral gemisi onun yerini alacak. 350 Coupe ve 250 roadster olacak şekilde sadece 600 adet Ultimae üretilecek.

Bu otomobilin geleneksel V12 içten yanmalı motorun jübilesi olması gerektiğini düşünen Lamborghini, Ultimae’yi her anlamda nihai Aventador yapmak için yola çıktı. Bunu yapmak için, Aventador S’nin daha özel stil ipuçlarını SVJ’nin çılgın performansıyla birleştirerek, çok yönlü Lamborghini süper otomobilini ortaya çıkardılar.

Aventador Ultimae’nin 8.700 d/dak’ya ulaşan 6.5 litrelik V12’si 770 hp güç ve 720 Nm tork üretiyor ki bu da S’den 39 hp, SVJ’den de 10 hp daha fazla. Bu artan rakamlar ve çeşitli ağırlık tasarrufu önlemlerinin bir sonucu olarak, otomobil S’ten 25 kg daha hafif ve SVJ ile aynı güç-ağırlık oranına sahiptir.

Güç, 50 milisaniye gibi kısa bir sürede vites değişimi yapabilen yedi vitesli tek debriyajlı otomatikleştirilmiş manuel şanzıman aracılığıyla dört tekerleğe de aktarılıyor. Bu, Ultimae coupe’nin 0’dan 100 km/s hıza 2,8 saniyede çıkmasına olanak tanırken, 355 km/s maksimum hız vaat ediliyor. Roadster ise hızlanma konusunda saniyenin onda biri kadar daha yavaş. Aradaki ağırlık farkıysa Roadster daha ağır olacak şekilde 50 kg.

Bu otomobil SVJ performansına sahip olsa da, Lamborghini stilinden tamamen vazgeçmemeyi seçti. Çılgın kanatlar, kanallar veya panjurlar yok. Ancak bunun bir Lamborghini, ve bir Aventador olduğu göz önüne alındığında, kesinlikle sıkıcı değil.

Yeni bir ön tampon, Aventador S ile benzer “dişlere” sahiptir, ancak Ultimae’ye SVJ’ye rakip aerodinamik verimlilik ve soğutma sağlayan aktif bir ayırıcı ve giriş kanatlarından yararlanır. Aynı şekilde arkada, hava akışını optimize etmek ve fren soğutmasına yardımcı olmak için otomobilin alt tarafındaki girdap oluşturucu kanatlar ile çalışan, maksimum performans, maksimum yol tutuşu ve kapalı olmak üzere üç konuma sahip aktif bir kanat görülüyor.

Aventador Ultimae için boya seçenekleri, standart olarak 18 renk seçeneği içeriyor ve bu sayı Lamborghini’nin Ad Personam özelleştirme hizmeti sayesinde 300’ün üzerine çıkıyor.

İçeride, koltuklarda ve gösterge panelinde kontrast renkli bir arkalık rengine sahip isteğe bağlı lazer kesim yinelenen “Y” deseni, Ultimae’ye özel. Aracın konforlu koltukları Aventador S ile paylaşılıyor ve desteklerine işlenmiş “Ultimae” ibarelerine sahip ve sürücü tarafındaki A direği aracınızın numarasını gösteriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!