AUDI GRAND SPHERE KONSEPTİYLE A8’İN İPUÇLARINI VERDİ

AUDI GRAND SPHERE KONSEPTİYLE A8’İN İPUÇLARINI VERDİ

Bir dizi yeni nesil Audi elektrikli konsept üçlüsünün ilki, bu Eylül ayında Almanya’da düzenlenen 2021 Münih Otomobil Fuarı’nda tanıtılacak.

Geçen hafta Audi markasının başkan yardımcısı ve tasarım başkanı, Grand Sphere, Sky Sphere ve Urban Sphere adlı bir üçlü konseptin teaser görüntülerini paylaştı. Üçü de yaklaşmakta olan Artemis elektrikli araç platformu projesine dayanıyor. Autocar, isim vermediği kaynaklardan aldığı bilgiler doğrultusunda, Audi’nin şimdi Grand Sphere için tasarım yönüne imza attığını ve neredeyse dünyaya göstermeye hazır olduğunu bildirdi.

Mevcut dördüncü nesil Audi A8, 2017’nin sonundan beri üretimde.
Audi’nin baş tasarımcısı Mark Lichte, verdiği demeçte Grand Sphere’in A8’in halefi olarak planlanmasına rağmen, bir A8 gövdesini sadece bir elektrikli platformda kullanmayacaklarını söyledi.

Lichte, Autocar’a “Tasarım ekiplerimizden A8’in halefi vizyonunu değil, tamamen yeni bir şey istedim. A8, BMW 7 Serisi ve Mercedes-Benz S-Serisi gibi sedanların satış hacimleri düşüyor ve yeni, daha çekici gövde stillerine ihtiyaç var,” dedi. “Dürüst olmak gerekirse, S-Serisi’nin A8’imizden çok daha başarılı olduğunu düşünüyorum, bu yüzden S-Sınıfı’na saldırmak için tamamen yeni bir şey bulmalıyız” dedi.

Audi CEO’su Markus, platform 2020’de duyurulduğunda Artemis projesinin “[Volkswagen] Grubunda hızlı ve çevik bir geliştirme süreci için bir plan sağlayacağını” söyledi. Kapsamı açıklanmamasına rağmen, Audi Aicon konsepti, Bu projeye dönüştüğüne yaygın olarak inanılan, 700-800 km arasında bir tahmini menzile sahipti.

Şirket ayrıca otonom teknoloji üzerinde çalışıyor ve konsept, 4. seviye sürücüsüz teknolojiye sahip olacak. Bu, yolun belirli bölümlerinde sürücünün gözlerini tamamen yoldan alabileceği anlamına gelir.

Audi, Grand, Urban ve Sky Sphere konseptlerinin önümüzdeki 12 ay içinde tanıtılacağını doğruladı. İlk üretim versiyonunun 2024’te olması bekleniyor ve lüks otomobil dünyasının en iyilerini alt etmeyi hedefleyecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!