Aston Martın de elektrik dedi

Aston Martın de elektrik dedi

Neredeyse tüm otomobil üreticileri öyle ya da böyle bir şekilde elektrifikasyonu benimsiyor. Aston Martin de, 2025’ten itibaren Birleşik Krallık’ta elektrikli araçlar üretmeye başlayacağını duyurarak kervana katıldı.

Financial Times ile yakın zamanda yaptığı bir röportajda Aston Martin patronu Lawrence Stroll, otomobil üreticisi tarafından sırasıyla İngiltere’nin Gaydon ve St Athan, Galler’deki fabrikalarında elektrikli modeller üretileceğini doğruladı.

Bu elektrikli araçlar kendi bünyelerinde üretilecek olsa da, Aston Martin’in Daimler’in Mercedes-Benz’i ile ilişkisinin derinleşmesinin ardından pillerini Alman üreticiden almaları mümkün. Stroll, otomobil üreticisinin akü tedarikçileri için diğer seçeneklere de bakacağını kabul etti.

Lawrence Stroll, İngiltere hükümetinin 2030’dan sonra içten yanmalı motorlar ile çalışan otomobillerin satışını yasaklayacağını duyurmasına rağmen, Aston Martin’in 2030’dan sonra içten yanmalı motorları kullanarak otomobil üretmeye devam edeceğini daha önce belirtmişti.

Dümendeki Stroll ile Aston Martin, önümüzdeki yıllarda uzun zamandır beklenen Valhalla ve Vanquish’in ortadan motorlu yeni nesli de dahil olmak üzere çok sayıda performans otomobili piyasaya sürerek iddialı bir ürün gamı sunmaya hazırlanıyor. Ayrıca, marka bu yıl Formula 1’e fabrika ekibi olarak giriyor.

Aston Martin, satışlar açısından hayal kırıklığı yaratan bir yılın ardından 2020’de zararının dört katına 466 milyon £ (645 milyon $) çıktığını açıkladı. Stroll, şirketin 2025 yılına kadar 2 milyar sterlin (2,76 milyar dolar) gelirle 500 milyon sterlin (691,5 milyon dolar) kazanması için hedefler belirledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!