Aston Martin Valkyrie’nin var olma sebebi Ferrari!

Aston Martin Valkyrie’nin var olma sebebi Ferrari!

Aston Martin Valkyrie yenilikçi yapısıyla neredeyse bir Ferrari’ydi. Dax Shepard ve Red Bull Racing F1 takım patronu Christian Horner arasında yapılan yeni bir röportaja göre, şimdiye kadarki en ekstrem yol otomobillerinden biri olan Valkyrie, Red Bull’un yıldız tasarımcısı Adrian Newey’in Ferrari’ye gitmesini engellemek için üretildi.

Adrian Newey, hiç şüphesiz Formula 1 tarihinin en başarılı mühendislerinden birisi. Tasarladığı Formula 1 otomobilleri 12 kez takımlar klasmanında zaferi kazandı.

Red Bull, Sebastian Vettel’in direksiyonda olduğu 2010’dan 2013’e kadar üst üste takımlar şampiyonluğunu kazandı. Ancak F1 kuralları değiştirip hibrit çağına başlayınca Mercedes, 2014’ten 2021’e kadar şampiyonayı kazanan takım oldu. Red Bull, 2022’ye kadar sıralamalarda bir kez daha zirveye çıkamadı. Ferrari ise Red Bull Racing’in zirveden uzaklaştığı bu dönemde Adrian Newey ile görüşmelere başlamış.

Red Bull Racing takım patronu Christian Horner, “Adrian ayrılmaya çok yaklaşmıştı” dedi. Horner’a göre Newey, Ferrari ile sözleşme imzalamaktan sadece yarım saat uzaklıktaydı.

Ferrari, Adrian Newey’e çok cazip bir teklifte bulundu. Her gün Monako’dan Maranello fabrikasına uçacaktı ve şirket her türlü vergi konusunda Newey’e yardımcı olacaktı. Ayrıca Newey, Ferrari için istediği yol otomobillerini tasarlayabilecekti.

Horner, Newey’in Red Bull’da da bir yol otomobili yaratmasına izin verebileceğini söyleyerek Ferrari’nin teklifine karşılık verdi. O zamanlar Aston Martin, Red Bull F1 takımının isim sponsoruydu, bu yüzden Horner, Aston Martin CEO’su Andy Palmer’a giderek bu fikri ona sundu.

Horner, Palmer’a “Bakın, tartışmasız tüm zamanların en iyi tasarımcısına sahibiz. Harika bir markanız var ve sizin için de çok iyi olur. Biz arabayı finanse etmeyeceğiz. Ancak bu iki şeyi bir araya getirmek çok mantıklı olur.” cümlelerini kullanarak İngiltere’deki bir barda bu otomobilin tasarlanması ve üretilmesi için Aston Martin CEO’sunu ikna etmiş.

Bu sürecin sonunda ise ortaya Adrian Newey’nin tasarlardığı Aston Martin Valkyrie çıktı. 1140 beygir güç üreten bu hiper otomobil birçok kişiye göre son yıllarda tanıtılmış en iyi hiper otomobil.

Aynı zamanda bu sürecin devamında Red Bull’un F1’de yeni bir hakimiyet dönemi başladı. Sonuç olarak otomobil tutkunları olarak Aston Martin Valkyrie için bir teşekkür de Ferrari’ye etmemiz gerekiyor olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!