Aston’dan “Düz” Bir V12: Valour

Aston’dan “Düz” Bir V12: Valour

Aston Martin, bir yüzyılı ve on yılı nasıl kutlayacağını kesinlikle biliyor. Otomobil üreticisi, 110. yıl dönümü şerefine, Valour adlı V12 ile çalışan yeni bir süper otomobili tanıttı. Dünya çapında sadece 110 adetle sınırlı olan Aston Martin Valour’u şirket “bir çağın sonuncusu” olarak adlandırıyor. Bu başyapıt 6 ileri bir manuel şanzımana sahip.

2020’de piyasaya çıkan Aston Martin Victor gibi Valor da ilham almak için 1970’lerin ve 1980’lerin ikonik V8 Vantage’a bakıyor. Dış cephe, eski ve yeniyi harmanlama konusunda mükemmel bir iş çıkarıyor; “at nalı” havalandırmalı istiridye tasarım kaputu ve retro yuvarlak farlar, Valour’a ayırt edici bir bakış kazandırıyor.

İç mekan daha az abartılı değil. Aston Martin tasarımcıları, 1959 Le Mans ödüllü DBR1’deki gibi klasik yün tüvit kumaşı alıp yüksek teknoloji ürünü karbon fiber vurgular ve modern, hafif koltuklarla harmanladı. Yuvarlatılmış ahşap vites topuzu bile kendi retro cazibesini yaratmış durumda.

Söz konusu V12, 715 beygir ve 753 Newton-metre tork üreten öne monte edilmiş, çift turboşarjlı 5.2 litrelik bir ünite. Bu başyapıt 6 ileri manuel şanzımana ve mekanik sınırlı kaymalı diferansiyel ile birlikte sunuluyor.Aston Martin KahramanlıkAston Martin Kahramanlık

Ancak muazzam güç ve manuel şanzıman, denklemin yalnızca bir parçası. Valour, V12’nin güç çıkışına uyacak şekilde özel olarak ayarlanmış uyarlanabilir amortisörler ve viraj denge çubukları kullanan diğer Aston Martin’lerden farklı benzersiz bir süspansiyona sahiptir. Bunun ötesinde, Valour’da burulma ve yanal sertliği artıran ön ve arka ek desteklerin yanı sıra karbon seramik frenler bulunur. Ön frenler altı pistonlu, 406 milimetre karbon seramik frenler iken arka frenler; dört pistonlu, 355 milimetredir. Standart çelik frenlere göre 23 kilo hafiflemeye yardımcı oluyor.

Beklendiği gibi Aston Martin, Valour için herhangi bir fiyatlandırma detayı listelemiyor. Tahminimize göre, 110 örneğin tamamı zaten satılmış durumda. Yine de Valour, 2023’ün üçüncü çeyreğinde Aston Martin’in Gaydon Genel Merkezi’nde üretime başlayacak ve ilk teslimatların bu yılın sonlarında gerçekleşmesi planlanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!