BMW M, YENİ M3 CS’Yİ TANITTI

BMW M, YENİ M3 CS’Yİ TANITTI

BMW M departmanında çalışan mühendisler, markanın en önemli modellerinden biri olan M3’ün hafifletilmiş ve güçlendirilmiş versiyonu olan M3 CS’yi ortaya çıkardı. Yeni M3 CS, bugüne kadar üretilmiş en hızlı M3 olacak.

Bu özel versiyonun kaputunun altına baktığımızda çok başarılı olduğu bilinen S58 kodlu güç ünitesini görüyoruz. 3 litre hacmindeki çift turbo, sıralı 6 silindirli bu ünite 550 PS/650 Nm güç üretiyor. Üretilen güç 8 ileri tam otomatik M Steptronic şanzıman aracılığı ile dört tekerleğe iletiliyor. BMW M, dört çeker sistemi için M Xdrive ismini kullanmaya M3 CS’de de devam ediyor.

”M3 dediğin arkadan itişli olur!” düşüncesindeki okurlarımıza da iyi bir haberimiz var. İstediğinizde BMW M Setup menüsünden M3 CS’inizi sadece arkadan itişli olarak da kullanabileceksiniz.

Yeni BMW M3 CS, normal bir M3 Competition’dan tam 20 kilogram daha hafif olma özelliğine sahip. M3 CS’in boş ağırlığı yaklaşık olarak 1765 kilogram. BMW M, M3 CS’deki 75 kilogramlık ağırlık tasarrufunu büyük ölçüde CFRP isimli materyale borçlu. CFRP’yi Türkçe’ye çevirdiğimizde karşımıza ”Karbon fiber ile güçlendirilmiş plastik” gibi bir isim çıkıyor. BMW M, yüksek teknolojili ve çok hafif olan CFRP isimli materyali M3 CS’nin kaputunda, ön splitter’ında, ön hava girişlerinde, dış ayna kapaklarında, arka difüzör ve arka spoiler’da kullanıyor. Bu arada modelin tavanının da tamamen karbon fiber olduğunu hatırlatalım. Titanyum egzoz son susturucuları da modelin 4 kilogram daha hafiflemesini sağlamış durumdalar.

0-100 km/sa hızlanmasını 3.4 saniyede tamamlayan M3 CS’in ”Solid Signal Green, Metalik Brooklyn Grey ve Metalik Sapphire Black” isimli renk seçenekleri bulunuyor. M3 CS müşterileri, jantlar içinde Bronz ve siyah renk seçeneklerine sahip olacak.

BMW, M3 CS’nin üretimine mart 2023’te başlayacak ve üretimi Almanya’da yapacak. Son olarak M3 CS’nin limitli bir üretime sahip olacağını belirtelim. BMW M cephesinden otomobilin kaç adet üretileceği ile ilgili net bir açıklama olmasa da iddialara göre bu inanılmaz otomobile sahip olabilecek şanslı insan sayısı 1000 adeti geçmeyecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!