Çin’den gelen otomobillere %40 ek gümrük vergisi geldi

Çin’den gelen otomobillere %40 ek gümrük vergisi geldi

Resmi Gazete’de yayımlanan kararnameye göre, Çin’den ithal edilen tüm otomobillere ilave %40 gümrük vergisi uygulanacak. Buna göre, 2023’te Çin menşeli elektrikli otomobillere getirilen %40 ek vergi, Çin’den ithal edilen tüm yakıt türlerindeki otomobiller için geçerli oldu. Bir diğer deyişle, Çin üretimi benzinli, dizel ve hibrit otomobiller %40 ek vergi ile toplamda %50 gümrük vergisi ile ülkeye giriş yapacak. Karar 30 gün sonra, yani 8 Temmuz 2024 tarihinde yürürlüğe giriyor.

2024 yılının ilk 5 ayındaki satışlarda Çinli Chery markası, 26.990 adetlik satış ile Türkiye otomobil satışlarında üçüncü sıraya yükselmişti. Chery Türkiye Başkanı Si Fenghuo, karara saygılı olduklarını, Chery müşterilerinin yanında olduklarını ve tüm satış ve servis ağıyla Türkiye’deki faaliyetlerine tüm çabalarıyla devam edeceklerini söyledi.

Pazarın yükselen markalarından, Çin’de üretimi yapılan ve aynı dönemde 9.478 adet satış yapan MG’nin distribütörü Doğan Trend Otomotiv’in CEO’su Kaan Dağtekin ise, kararın beklediklerin önce ve sert gerçekleştiğini söylerken, Türkiye’deki müşterilerin kaygı taşımamalarını, MG’nin faaliyetlerine, uygun fiyat politikasıyla devam edeceklerini bildirdi.

Son dönemde Çin markalarının Türkiye’ye ilgisinde belirgin bir artış gözlenirken, bu durum pazara giren firma sayısına da yansıdı. Türkiye otomotiv pazarında Skywell, MG, Chery, Leapmotor, Seres, Maxus, Hongqi, DFSK, BYD, NETA ve SWM ile 11 Çin menşeli marka bulunuyor. Geçen yıl pazardan %10 pay alan Çinli markalardan sadece Chery bu yıl tek başına %5 pay almayı başarmıştı. Gelen gümrük zamlarının sıfır ve ikinci eldeki Çin otomobillerini nasıl etkileyeceğini hep beraber göreceğiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!