Klasik Otomobil İthalatı 2024

Klasik Otomobil İthalatı 2024

Türkiye’de klasik otomobillerin fiyatı gün geçtikçe artıyor. Son uygulamalara göre, yurtdışından klasik bir otomobil ithal etmek istediğinizde, yaklaşık ödeyeceğiniz tutarların ne olacağını, Avrupa ve Amerika ile karşılaştırmalı maliyetlerin ne olduğunu mercek altına aldık.

Kanunlar, son uygulamaya göre ithal edeceğiniz otomobilin 1975 model veya daha eski olmasını şart koşuyor ve 35.500 USD asgari beyan koşulu getiriyor. Yani otomobili, yurtdışında 5.000 USD’ye veya daha altına satın almanız bir anlam taşımıyor. Örnek olarak ABD’den satın almış olduğunuz otomobil ve resmi fatura 10.000 USD olsa bile 35.500 USD’ye beyan arttırımı yapmanız isteniyor, aksi halde ithalata izin verilmiyor. Daha yüksek bedelli faturalar da ise aşağıdaki vergi tutarları üste eklenerek hesap yapılıyor.

Buna göre ithal edilecek otomobil eğer ABD Menşei ise, otomobilden ilk önce %10 gümrük vergisi alınıyor. 2.000cc ve üzeri motor hacimdeki otomobillerden %220 ÖTV ve %0,8 TRT bandrolü bedeli ekleniyor. Sonrasında tüm bu tutarların üstüne %20 KDV ekleniyor. Bunların yanında ABD’den gelen otomobillere %60 ek vergi de alınıyor, bu vergi net tutar üzerinden hesaplanıyor. Avrupa’dan gelen klasiklerde ise bu ek vergi bulunmuyor.

Ancak maliyetleriniz bunlarla bitmiyor, bulduğunuz otomobilin ithal edilecek ülke içindeki navlunu, uluslararası navlunu, navlun sigortası, belge onayları, sundurma ücreti, TSE mühendis odası ücreti, ilk bandrol, trafik sigortası ve sürpriz masraflar da, otomobilin maliyetine ekleniyor.

Tüm bunlarla uğraşmak yerine, bizimle irtibata geçip, tecrübemiz ile, hayallerinizdeki klasik otomobile kavuşabilirsiniz.

One Reply to “Klasik Otomobil İthalatı 2024”

  1. Ömer salih aydın

    Cevap vermek

    Corvette c3 stingray toplam maliyet ne kadara gelecek

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!