Elektrik devrimi; Lamborghini Revuelto tanıtıldı

Elektrik devrimi; Lamborghini Revuelto tanıtıldı

Tamamen benzinle çalışan V12 otomobillerini geride bırakan İtalyan spor otomobil üreticisi Lamborghini, plug-in hibrit ilk süper otomobilini tanıttı. Karşınızda daha önce LB744 kod adıyla andığımız Revuelto!

Lamborghini Revuelto bir plug-in hibrit ancak hala V12 benzinli bir motora sahip. Bununla birlikte modelde üç elektrikli motor da bulunuyor. İtalyan otomobil üreticisine göre, otomobilin İspanyolca adı “karıştırılmış” olarak tercüme ediliyor. Benzinli ve elektrikli motorlar birlikte toplam 1.001 beygir gücü üretebiliyor. Revuelto’daki 6.5 litre L545 V12 motor aslında Aventador’dakinin farklı bir versiyonu. Bu motor tek başına 9250 d/d’da 814 hp güç ve 725 Nm tork üretebilecek bir yapıda. Elektrikli motorlar ise bir tanesi şanzımanda ve diğerleri ön-arkada konumlandırılmış. 150 beygirlik güç üreten bu motorlar 3,8 kWh kapasitesiyle yaklaşık 10 kilometrelik elektrikli sürüşe olanak tanıyor. Bu menzil değerleri kulağa oldukça az gelebilir ancak unutmamak gerek ki modelde kullanılan elektrikli motorların asıl amacı performans ve karbon emisyonunu düşürmek üzerine.

Şimdilik toplam ağırlığı paylaşılmayan Revuelto için söylentiler 1.750 kilogram olacağı yönünde.

Revuelto’daki otomatik şanzıman, daha önceki modellerde olduğu gibi ön taraf yerine motorun arkasına çapraz şekilde monte edilmiş. Bu da hem ağırlık dengesine hem de şasi bütünlüğüne katkıda bulunuyor.

Yeni Lamborghini Revuelto, launch control özelliği aktif edildiğinde 0-100 km/s hızlanmasını 2,5 saniyede tamamlıyor. Model, 0-200 km/s hızlanmasını ise 7 saniye gibi dikkat çeken bir sürede tamamlıyor. Aracın son hızı da 350 km/s ile sınırlandırılmış.

Reveulto’nun fiyatı resmi olarak açıklanmadı ancak fiyat etiketinin 600,000 dolar civarında olması bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!