Elektrikli Porsche 718’in pilleri ortada olacak

Elektrikli Porsche 718’in pilleri ortada olacak

Porsche kısa süre önce Münih Motor Show’da 1.073 hp elektrikli Mission R konseptini tanıttı. Bir konsept olarak isimlendirilse de Porsche tasarım şefi Michael Mauer, gelecek 718 Cayman/Boxster’ın yerini alacak olan “otomobilin gelecekteki bir üretim modelinin ipuçlarını veren işaretlerle dolu olduğunu” itiraf etti.

Nihai üretim modelleri, elektrikli yarış arabası konseptinden daha az ekstrem görünecekler ve İngiliz Autocar’a göre, mevcut 718 modellerinin ortadan motorlu konfigürasyonunu taklit etmek için tasarlanmış bir “e-çekirdek” düzenini benimseyecekler.

Bu benzersiz düzen 718’in pil paketini sürücünün arkasında, ancak arka aksın önünde, tam olarak mevcut modellerin içten yanmalı motorunun oturduğu yerde konumlandıracak. Diğer elektrikli araçların çoğu gibi pili zemine değil de oraya yerleştirerek Porsche, sürtünmeyi azaltmak için gövdenin geri kalanını çok daha yere yakın hale getirebilecek. Ek olarak, oturma pozisyonu da çoğu EV’den çok daha yere yakın olacaktır.

Porsche teknik şefi Michael Steiner, “Tipik iki kapılı bir spor otomobilde aracın gerçekten alçak olduğunu görüyorsunuz çünkü sürtünmeyi azaltmak için siluetin mümkün olduğunca alçak ve düz olmasını istiyorsunuz” dedi. “Bunu yapmak için sürücüyü mümkün olduğunca alçakta oturtmalısınız ve bunu yaparsanız sürücü koltuğunun altında pil için yer kalmaz… Paketleme ve ağırlık merkezi açısından ortadan motorlu bir tasarıma sahip bir kopya hazırladık.”

Porsche, Mission R Concept’in daha bir gövdeye sahip olmadan önce kendi pistinde test edilmiş işlevsel bir araç olduğunu ispat etti. CEO Oliver Blume, yeni Cayman ve Boxster’ı destekleyen platformun, şu anda otomobil üreticisi tarafından üretilen mevcut içten yanmalı motorlu ve EV platformlarından bağımsız olacağını söyledi. Steiner, yeni nesil 718’in ‘e-çekirdek’ düzeninin gelecekte Lamborghini ve Audi’nin yüksek performanslı modelleri için kullanılmasının da mümkün olduğunu ekledi.

Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!