Ferrari, McLaren ve Süper Otomobil Üreticilerine CO2 Hedefi İçin Ek Süre

Ferrari, McLaren ve Süper Otomobil Üreticilerine CO2 Hedefi İçin Ek Süre

Ferrari, Aston Martin ve McLaren gibi önde gelen düşük hacimli otomobil üreticileri, AB’nin onları ana akım markaların karşılaması gereken aynı CO2 hedeflerinden muaf tutan özel bir düzenlemeyi genişletmeyi kabul etmesinin ardından bu hafta biraz daha rahat nefes aldılar.

10.000’den az otomobil üreten Ferrari ve Lamborghini gibi firmaların şu anda Ford ve Volkswagen’den çok daha fazla CO2 salmasına izin veriliyor. Bu durum Avrupa Komisyonu’nun onayına tabi olmasına rağmen, kendi emisyon azaltma hedeflerini önerebilirler.

Çoğu süper otomobil firması için endişe verici bir şekilde, bu anlaşma 2029’da sona erecekti ve yalnızca yılda 1.000’den az yeni otomobil kaydeden otomobil üreticilerinin 2030’dan itibaren bir muafiyet hakkına sahip olmaları gerekiyordu. Ancak AB, bu anlaşmayı geri çekmeyi kabul etti. Automotive News Europe’un haberine göre, ısmarlama otomobil üreticilerine süreci 2035’in sonuna kadar uzatan altı yıllık bir ek süre tanındı. Haber, AB’nin Avrupa Birliği’nde satılan tüm otomobillerin 2035’ten itibaren emisyon yaymaması gerektiğini onaylamasıyla aynı zamanda geldi.

İtalya, daha önce Avrupa Komisyonu’na süper otomobil markaları için bir muafiyet için lobi yapmıştı ve küçük hacimli firmaların benzersiz ihtiyaçlarını karşılamak için özel piller geliştirmeleri gerektiğini ve ana akım otomobil üreticilerinin finansal kaynaklarından yoksun oldukları için Ar-Ge’ye geldiğinde dezavantajlı olduklarını iddia etmişti. İtalya aynı zamanda Portekiz, Bulgaristan, Romanya ve Slovakya ile birlikte tüm otomobil üreticileri için 2035 sıfır emisyon hedefini 2040’a geri çekmek için kampanya yürüten, ancak sonunda geri adım atmayı kabul eden beş ülkeden biriydi.

Hem Ferrari hem de McLaren zaten satışta olan plug-in hibrit araçlara sahip ve Lamborghini bu konsepte sahip ilk seri üretim modelini 2024’ün sonundan önce teslim edecek. Ferrari, ilk tam EV’sini bir yıl sonra teslim etme sözü verdi ve Lamborghini ilk otomobilini 2020’lerin ikinci yarısında piyasaya sürme sözü verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!