Telefon üretici Xiaomi ilk elektrikli otomobilini tanıttı

Telefon üretici Xiaomi ilk elektrikli otomobilini tanıttı

Akıllı cep telefonları konusunda dünya çapındaki büyük oyunculardan biri olan Xiaomi, bu kez otomotiv sektörüne iddialı bir giriş yapıyor. Xiaomi tamamen elektrikli olan ilk modeli SU7’yi Pekin’de tanıttı.

Speed Ultra’nın kısaltılmasından ismini alan SU7’yi, şirketin kurucusu Lei Jun, Reuters’e verdiği röportajda Porsche Taycan Turbo ve Tesla Model S’e rakip olarak konumlandırıldığını belirtmiş. Önümüzdeki 10-20 yılda Tesla ve Porsche ile rekabet edecek konumda olacaklarını iddia eden Lei, SU7’nin fiyatının da ucuz olmayacağını sözlerine ekledi.

Lei’nin hırslı planları arasında daha önce akıllı telefon sektöründe yaptığı 10 milyar dolarlık yatırımın benzerini otomotiv sektöründe de gerçekleştirerek ilk 5 marka arasında yer almayı sağlamak da yer alıyor. SU7, Xiaomi’nin yazılım ve elektronikleri ve CATL hücreleriyle donatılmış 101 kWh’lik bir bataryaya sahip olacak. Bu batarya, maksimum yaklaşık 800 km menzil sağlayacak. Araç tek veya çift motorlu konfigürasyonlarda sunulacak olup, standart model 300 bg olacak. Dört çekişli SU7 Max 673 bg güce sahip olacak ve 0-100 km/s hızlanmasını 2,8 saniyede tamamlayacak, maksimum hızı ise 265 km/s olacak. SU7 için bataryalar, dünyanın en büyük EV üreticilerinden biri olan Çinli BYD şirketi ile CATL tarafından tedarik edilecek.

Henüz fiyatı ve satış tarihi belirlenmeyen SU7, seçilen Xiaomi showroom’larında sergilenmeye başladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!