Ferrari ve Porsche en fazla karlılık oranı elde eden üreticiler oldu

Ferrari ve Porsche en fazla karlılık oranı elde eden üreticiler oldu

Otomobil satmak ve satış grafiğinde üst sıralarda yer almak bir başarıdır ancak otomobil satışından para kazanmak bambaşka bir başarıdır. Yüksek adetlerde satış yapmak ve yaygın olmak, her zaman para kazanmak anlamına gelmez ve bu gerçeği çok iyi bilen otomotiv endüstrisinin iki markası vardır: Ferrari ve Porsche. Bu ikonik iki marka, 2023 yılında satış rakamları en alt sıralarda olsalar da en yüksek kar marjlarını elde ettiler.

Batı’daki çoğu otomobil üreticisinin yayınladığı finansal sonuçların son analizi ve iki Çinli üreticinin grafikleri, satış ve kar açısından endüstrinin çok iyi bir yıl geçirdiğini gösteriyor. 24 üretici için toplanan veriler, gelirlerin (yani otomobil satışlarından ve diğer faaliyetlerden elde edilen paranın) %11 artarak 2.25 trilyon Euro’ya yükseldiğini gösteriyor.

Gelirlerdeki artış, öncelikle satılan birimlerdeki artış (+ %9) değil, otomobil fiyatlarının artmasından kaynaklanıyor. Volkswagen Grubu, Toyota ve Stellantis sırasıyla %15, %11 ve %6 artışla en yüksek gelirlerini kaydetti. Aslında, sektördeki tüm 24 otomobil üreticisi artışlar kaydetti, tek istisna satışları sabit kalan Isuzu oldu.
Bu şirketlerin karlılığına bakıldığında, sıralama ciddi anlamda değişiyor. 2023 yılında, bu şirketlerin toplamı 187.8 milyar Euro işletme karı (gerekli giderler ödendikten sonra elde edilen para) elde etti. Bu toplam, 2022’de aynı üreticilerin 159.4 milyar Euro olan toplam kârına göre %18 artış gösterdi. Satışlardaki büyümeden daha yüksek olan %18’lik artış, endüstrinin marjının 2022’de %7.8 iken 2023’te %8.4’e yükseldiği anlamına geliyor.

İtalyan şirketi Ferrari, yalnızca dünya çapında spor otomobiller için bir referans noktası değil, aynı zamanda gerçek karlılık anlamında da referans noktası oldu. 2023 yılında, Ferrari 13,663 süperspor otomobil teslim etti ve toplam cirosunu %17 artışla 5.97 milyar Euro’ya çıkardı. Bu, şirketin önceki yıllara göre daha pahalı arabalar satabildiği ve Formula 1 veya lisanslama gibi diğer faaliyetlerden daha fazla kazanç elde edebildiği anlamına geliyor. Ferrari’nin işletme karı toplamı 1.61 milyar Euro oldu ve bu, toplam satışların %27’sine denk geliyor. Bu, Ferrari’nin endüstrideki sağlam konumunu doğrulayan büyük bir işletme marjıdır. Başka bir deyişle, şirket, her bir Euro ciro için 27 Cent’i elinde tuttu. Geçen yıl bu oran %24’tü. Bu muhteşem sonuçlara başka hiçbir otomobil üreticisi yaklaşamıyor.

Yılın diğer kazananı Porsche’dir. Cirosu 40.53 milyar Euro olan şirket, 7.28 milyar Euro kar elde etti. Kar marjı %18 seviyesinde sabit kaldı ancak Ferrari’den sonra ikinci en yüksek marj olma özelliğini taşımaya devam etti. Porsche, 911 ve Taycan’ın satışlarının artmasından faydalandı, üç SUV model serisi ise küresel satışlarının %55’ini oluşturdu.

Diğer büyük oyuncular arasında, Jaguar Land Rover, 2022’de zarardan karlılığa geçti. Toyota, Kia ve BMW Grubu da işletme marjında güçlü bir artış kaydetti. Büyük üreticiler arasında, Stellantis %11.8’lik bir marjla önde geliyor, Toyota, Hyundai ve Suzuki onu takip ediyor.

Çinli iki üretici olan BYD ve Great Wall Motors (diğer şirketler henüz sonuçlarını yayınlamadı), büyüme döneminde olduklarını ve karlılığın henüz bir öncelik olmadığını doğrulayan karma sonuçlar bildirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!