MAKYAJLI 992, İLK HİBRİD PORSCHE 911 OLDU

MAKYAJLI 992, İLK HİBRİD PORSCHE 911 OLDU

Porsche’nin 992.2 olarak adlandırdığı makyajlı 911 tanıtıldı. Otomobilin altyapısında yapılan değişiklikler ile yeni 911, Porsche tarihinde ilk hibrid 911 olma özelliğini taşıyor. Tanıtılan ilk varyant 911 GTS’de, 3.0 litre turbo motor yerine 3.6 litrelik sıralı altı silindir motor kullanılıyor. 3.0 litrelik motor diğer 911 varyantlarında kullanılmaya devam edecek.

911 Carrera GTS’de hem elektrik motoru, hem de elekrikli turbo sistemi yer alıyor. Porsche, elektrikli turbo sayesinde, çift turbo yerine tek turbo kullanmasına rağmen, eski 3.6 litrelik motora göre toplam 478 bg ile 5 bg avantaj sağlamış. Güç artışı az gibi görünse de, şaftta türbin ve kompresör arasında bulunan 14.7 bg’lik elektrik motoru sayesinde, turbo çok daha hızlı ve çabuk tepki verirken, turbo boşluğu da 400 volt’luk batarya sayesinde minimize edilmiş oluyor. 478 bg’lik altı silindir motor ile 8 ileri çift kavramalı şanzıman arasına da 32 bg’lik bir elektrik motoru yerleştirilmiş. Ön bagajdaki 12V’luk akünün altına konumalanan 1.9-kWh küçük bir bataryadan güç alan bu elektrik motoru, ağırlığı da, aktif arka tekerlekler ile birlikte önceki modele göre sadece 46 kg yukarıya taşıyor.

Makyaj ile birlikte, ön tampon ve arka tampondaki değişiklikler göze çarpıyor. Aktif aerodinamik soğutma sistemi ile ön tampondaki hareketli hava kapakçıkları açılıp kapanarak soğumaya veya rüzgar direncine pozitif katkıda bulunuyor. Ön far ve arka farda da minör değişiklikler yapılmış. İç mekanda, otomobili çalıştırmak için soldaki klasik anahtar formu yerine tuş tercih edilmiş.

911 GTS, hibrid sistemlerin katkısıyla birlikte, Nürburgring’de, bir önceki modele göre 8.7 saniye hızlı derecesi elde ederek, tur zamanını 7 dakika 17 saniyeye geliştirmiş. 0-100 km/s hızlanması da, 3.2 saniyeden 2.9 saniyeye düşürülmüş.

2025 yılı itibariyle, Carrera ve Carrera GTS modelleri sadece makyajlı olarak satılacak. Bu modelleri sonrasında, Turbo, Turbo S ve GT3 RS modelleri takip edecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!