Geely, Aston Martin’e katıldı

Geely, Aston Martin’e katıldı

Çinli otomotiv devi Geely, Aston Martin’den hisse aldı. Yatırımları, İngiliz premium otomobil markası için 654 milyon sterlinlik sermaye artışının bir parçası oldu. Aston Martin’den yapılan kısa bir açıklamaya göre Geely, Mercedes-Benz gibi mevcut yatırımcılara Kamu Yatırım Fonu’nda katılıyor.

Fon, haklar ihracına tam katılımının ve sermaye artırımı yoluyla ek yatırımın ardından %19’una sahip olan Yew Tree Konsorsiyumu’nun yanı sıra yüzde 18,7 hisseye sahip yeni bir çapa hissedar haline geldi.

Açıklamaya göre Geely, Aston Martin’in yüzde 7,6 hissesini satın aldı. Yönetim Kurulu Başkanı Lawrence Stroll, Geely’yi resmi olarak karşıladı ve Mercedes-Benz’e “yatırımları ve yarattığımız güçlü uzun vadeli ortaklık için” teşekkür etti.

Geely Holding Group CEO’su Daniel Donghui Li, “Geely Holding’in köklü geçmiş performansımız ve teknoloji tekliflerimizle Aston Martin’in gelecekteki başarısına katkıda bulunabileceğine inandığını söyledi. Aston Martin, uzun vadeli, sürdürülebilir büyüme ve artan kârlılık elde etme stratejisini uygulamaya devam ederken, onunla bağlantı kurmak ve işbirliği yapmak için potansiyel fırsatları keşfetmeyi sabırsızlıkla bekliyoruz.”

Bu yılın nisan ayında İngiliz otomobil üreticisi, Racing Green adlı elektrifikasyon stratejisini belirledi. İlk plug-in hybrid, 2024’ün başlarında teslim edilmesi planlanan ortadan motorlu Valhalla süper otomobil olacak. Aston Martin’in ilk tamamen pilli elektrikli aracı 2025’te piyasaya sürülecek. 2026’dan itibaren Aston Martin’in yeni model serileri elektrik opsiyonlarıyla gelecek.

Belki Geely, Aston Martin’i gerçekten sıfır emisyon yönünde zorlayabilir. Holding, Mercedes-Benz, Volvo Cars ve Polestar ile birlikte Smart’a da sahip ve 2017’de İngiliz spor otomobil üreticisi Lotus’un çoğunluk hissesini satın aldı. 2018’de Geely, Daimler AG’de %9,7 hisse satın aldı. Bunların hepsi Çin’deki markalarının yanında ve bu markaların çoğu tamamen elektrikli arazinin yakınında görülebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!