Lamborghini Countach LPI 800-4, Sian bazlı 21. yüzyıl süper otomobili olarak geri dönüyor.

Lamborghini Countach LPI 800-4, Sian bazlı 21. yüzyıl süper otomobili olarak geri dönüyor.

Lamborghini, Sant’Agata’nın tarihindeki en ikonik modellerden birine saygı duruşu olarak tasarlanan sınırlı üretim bir hiper otomobil olan Countach LPI 800-4’ü tanıttı. Süper otomobilin 50. yıldönümü için tam zamanında tanıtılan LPI 800-4, Aventador’u baz alan Sián FKP 37’den türetilen modern teknolojiyi kullanırken orijinal efsane modelin tasarımını da onurlandırıyor.

Tüm modern Lamborghini amiral gemisi süper otomobilleri gibi, kama şeklini, açısal yüzeyleri ve tabii ki makaslı kapı geleneğini sürdürüyor. Ne de olsa bu özelliklerin tümü, Marcello Gandini tarafından 1971’de Bertone için çalışırken tasarladığı Countach LP500 prototipiyle tanıtıldı ve 1974’te piyasaya sürülen LP400 üretimine devam edildi.

Trapez farları, düz burnu ve dikdörtgen hava girişleriyle ön kısım, Countach’ın sonraki versiyonlarından biri olan 1985 LP5000 QV’yi (Quattrovalvole) andırıyor. Aynı şey, Pirelli P Zero Corsa lastikleriyle donatılmış, önde 20 inç ve arkada 21 inç ölçülerinde retro esintili jantlarla dolu altıgen tekerlek davlumbazları için de geçerli.

Yan camların arkasındaki yarıklar, tıpkı tavan ve arka cam için “periscopio” tasarımında olduğu gibi, 1971 prototipine bir selam niteliğinde. Bununla birlikte, profildeki devasa Naca tarzı hava kanalı ve geniş omuzlardaki üst hava girişleri gibi unsurlar, daha çok 1988’de tanıtılan son Countach 25. yıl dönümü modeline benziyor.

Altıgen üç üniteli arka lambalar Sián’dan ödünç alındı, ancak kuyruğun geri kalanı bir karbon fiber difüzörü, dörtlü egzoz borularını ve ultra geniş arka lastiklerin çoğunu ortaya çıkaran kısa kesilmiş bir arka tamponu entegre eden daha mantıklı bir yaklaşıma sahip. Sabit bir arka kanat yok ve Lamborghini aktif aerodinamik hakkında hiçbir şey açıklamazken, arka taraftaki gövde ayrıkları, aktif bir arka spoyleri sakladığına inanmamızı sağlıyor.

Muhtemelen tasarımından tahmin ettiğiniz gibi, Countach LPI 800-4, temellerini 2019’da tanıtılan Sián FKP 37 ile paylaşıyor. Karbon fiber monokokun yanı sıra, aynı hafif hibrit V12 motorunu biraz daha az güçle kullanıyor. 4hp daha az şekilde 803 hp bileşke güç, dört tekerleğe de aktarılıyor.

Lamborghini, 0-100 km/s hızlanmasının 2,8 saniyede, 0-200 km/s hızlanmasının 8,6 saniyede gerçekleştiğini ve otomobilin 355 km/s azami hıza ulaştığını duyurdu. Bu, Countach LPI 800-4’ü hem Sián FKP 37 hem de hibrit olmayan Aventador LP780-4 Ultimae ile eşit derecede hızlı yapar, ancak hafif hibrit teknolojisi vites arası hızlanma konusunda bir avantaj sağlayabilir.

Kabinde direksiyon simidi ve koltuklar Aventador ile paylaşılıyor ancak gösterge paneli, kapı döşemeleri ve orta konsol Sián’dan geliyor. Lamborghini tasarımcıları Countach’ı farklı kılmak için yeni klima havalandırmaları ve merkezi tünele bazı farklı deri döşemeler eklediler. Ayrıca, ünite Sian’dakine oldukça benzer görünse de, bilgi-eğlence için yeni bir 8,4 inç dokunmatik ekran eklediklerini iddia ediyorlar.

Sunum aracı, Ferruccio’nun kişisel Countach LP 400 S’sinden ilham alan kırmızı ve siyah deri bir iç mekana sahip. Tıpkı özel Bianco Siderale gövde rengi gibi. Her müşteri bir dizi gövde boyası ve dört iç konfigürasyon arasından seçim yaparak ve ayrıca halı, tavan ve dikişler için ek renkler seçerek onu daha da özelleştirebilecek.

Lamborghini Countach LPI 800-4, ABD’de The Quail: A Motorsports Gathering’de görücüye çıktı ve 112 adet üretilecek. Her biri, daha özel Sián FKP 37 ile aynı ve daha az özel Aventador’lara kıyasla önemli ölçüde daha pahalı olan 2,6 milyon dolar etiketle satışacak. İlk müşteri teslimatlarının 2022’nin ilk çeyreğinde gerçekleşmesi bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!