Bugatti Bolide, tek örnekten 40 adetlik sınırlı üretime geçiyor

Bugatti Bolide, tek örnekten 40 adetlik sınırlı üretime geçiyor

Ekim 2020’de tanıtılan otomobilin, Bugatti’nin efsanevi 8.0 litrelik W16 motora ve Chiron’un gövdesine sahip tek seferlik bir tasarım çalışması olduğunu düşünüyorduk.

Bu ayın başlarında, otomobilin sınırlı adetle olsa da üretime geçeceğine dair söylentiler ortaya çıkmaya başladı ve şirket, Monterey Otomobil Haftası vesilesiyle The Quail, A Motorsports Gathering’de üretimin başladığını duyurdu.

Bugatti Başkanı Stephan Winkelmann, “Bolide geçen yıl büyük bir coşku ve entrika yarattı” dedi. “Tanıtımının ardından, önemli sayıda meraklı ve koleksiyoncu bizden deneysel Bolide’yi bir üretim aracı olarak geliştirmemizi istedi. Dünyanın her yerindeki müşterilerimizden gelen tepkiler ve geri bildirimler beni kesinlikle şaşırttı.”

Geçen yılın konsept otomobili gibi, üretim versiyonu da ekstrem aerodinami bileşenleri, tavana monte hava girişi ve çok alçak bir oturma pozisyonunu içerecek. Ne yazık ki üretim versiyonu, yalnızca 110 oktan yarış yakıtıyla çalışan 1.824 hp gücündeki deneysel motora sahip olmayacak. Bunun yerine dünya çapında mevcut 98 oktan yakıtla, 1600 hp güç ve 1600 Nm tork üreten makinayı kullanacak.

Ancak Bugatti otomobilin “daha hızlı, daha seri olması ve aşırı tepki sunması için emme ve egzoz sisteminde değişikliklerin yanı sıra yarış pistinde kullanılmak üzere dakika başına daha yüksek devirlere” çıkacağını söylüyor.

Araç aynı zamanda uluslararası FIA güvenlik standartlarına uyacak şekilde tasarlanıyor. Bu da, HANS sistem uyumluluğu, otomatik yangın söndürme sistemi, yakıt hücresi ile basınçlı yakıt ikmali, merkezi tekerlek bijonları ve altı noktalı emniyet kemeri bulundurduğu anlamına gelir.

Sonuç olarak, üretim versiyonu Bolide, kantarda 1.450 kg ile tek seferlik modelin 1.240 kg’ından 210 kg daha fazla gösterecek. Bu da aynı zamanda, beygir başına 0,9 kg’lık -güç oranına sahip olacağı anlamına gelir ki, konseptin beygir başına 0,67 kg’lık oranına kıyasla bile hala etkileyici.

Winkelmann, “Müşterilerin güvenliği her zaman önceliğimizdir” dedi. “Bu nedenle, her zaman güvenli bir ortamı garanti etmek ve müşterileri kademeli olarak Bolide’nin nefes kesici performansıyla tanıştırmak için bu aşırı araç için özel pist günleri sunmaya karar verdik.”

Bugatti, Bolide’nin 2024’te 4 milyon € fiyat etiketiyle teslimata hazır olacağını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!