Lamborghini de Huracan’ı yoldan çıkardı

Lamborghini de Huracan’ı yoldan çıkardı

Sayısız teaser ve her türlü ortamda farklı prototiplerinin testlerini aylarca gördükten sonra Lamborghini Huracan Sterrato nihayet karşımızda.

İkonik LM002 ve Urus’un ayak izlerini takip eden ve geçtiğimiz günlerde tanıtılan Porsche 911 Dakar’ın doğrudan rakibi olan bu otomobil, normal Huracan’ın üzerindeki çok sayıda görsel ve teknik değişiklik sayesinde çeşitli arazi koşullarının üstesinden gelebildiği için, markanın şimdiye kadar yapılmış en çok yönlü üçüncü modeli.

CEO Stephan Winkelmann Miami’deki lansman esnasında; “Otomobili Miami’deki Art Basel’de sergiliyoruz, çünkü Sterrato tıpkı avangart bir sanat eseri gibi, radikal ve orijinal bir yorumunu temsil ediyor. Ancak performans açısından da dünyanın en dinamik ve heyecan verici sürüş ortamlarına uyum sağlıyor” dedi.

Huracan EVO modeliyle karşılaştırıldığında, ‘Strada’ (Cadde) ve ‘Sport’ modlarına ek olarak, düşük yol tutuş koşulları için özel bir ‘Ralli’ modu ile LDVI’nın (Lamborghini Entegre Araç Dinamikleri) güncellenmiş bir versiyonuna sahip. EVO’dan 44 mm daha yükseğe çıkan otomobil sırasıyla 30 ve 34 mm daha geniş ön ve arka iz genişliğine sahiptir.

Yükseltilmiş tasarımın yanı sıra, ilk Lamborghini Huracan Sterrato, onu her türlü katı nesneden korumak için alüminyum ön alt gövde korumasına, güçlendirilmiş eşiklere ve yeni arka difüzöre sahiptir. Çamurluk çıkıntıları, dayanıklı görünümüne katkıda bulunur ve tavandaki hava girişi de, otomobil tozlu yollarda ilerlerken motora temiz hava verir.

Güç kaynağı beklendiği üzere 610 hp güç ve 560 Nm tork üreten, atmosferik 5.2 litrelik V10. Bu motor, arka mekanik kilitli diferansiyel ile her şeyi elektronik olarak kontrol edilen dört tekerlekten çekiş sistemine gücü yönlendiren çift debriyajlı yedi vitesli otomatik şanzımanla uyum içinde çalışır. Lamborghini, 0-100 km/s hızlanması için 3,4 saniyeye ihtiyacı olduğunu ve maksimum hızın 260 km/s olduğunu belirtti. Özellikle azami hız konusunda acımasız davranıldığını düşünüyoruz.

Huracan Sterrato, Bridgestone tarafından üretilen, önde 235/40 ve arkada 285/40 ölçülerinde özel üretim run-flat lastiklere sahip 19 inç jantlar kullanıyor.

Her türlü araziye uygun süper otomobilin içinde, Sterrato’ya özel Alcantara Verde döşeme, HMI (İnsan Makine Arayüzü) için yeni grafikler, eğim ve dönüş göstergeli dijital eğim ölçer, pusula, coğrafi koordinat göstergesi ve direksiyon açısı göstergesi bulunuyor. Amazon Alexa, sürücülerin sesli komutları kullanarak çeşitli işlevleri kontrol etmesine olanak tanır ve geri kalan bir takım özellikler Unica uygulaması aracılığıyla uzaktan kontrol edilebilir. Apple Watch ve adından da anlaşılacağı gibi Drive Recorder aracılığıyla sürücünün kalp atış hızı bilgileriyle senkronize edilebilen bir telemetri sistemi de dahildir.

Lamborghini Huracan Sterrato’nun teslimatları önümüzdeki Şubat ayında başlayacak ve fiyatları açıklanacak. Ancak, kendinize ait bir tane istiyorsanız, acele etmeli ve iletişime geçmelisiniz. Çünkü bu otomobilden sadece 1.499 adet üretilecek. Ad Personam programının 350 dış ve 60 iç renk sunduğu düşünüldüğünde, her birinin çok özel olacağı söylenebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!