Lamborghini Urus Rekor Üsüne Rekor Kırıyor

Lamborghini Urus Rekor Üsüne Rekor Kırıyor

Geçen yaz Lamborghini, Sant’Agata Bolognese’de Urus’un 15.000’inci üretimini kutladı. Günümüze ileri sardığımızda süper SUV bir başka üretim dönüm noktasına daha ulaştı: 20.000 adet.

“Şimdiye kadarki en kısa sürede en çok satan modeli” olarak kabul ettikleri bu model, İtalyan şirketinin 2018’deki piyasaya çıkışından bu yana toplam satışlarını ikiye katladı. Bugüne kadar Lamborghini, dünyadaki tüm örneklerin 360 milyon kilometreyi aştığını iddia ediyor.

CEO Stephan Winkelman; “Urus Konseptini 2012’de Pekin Motor Show’da sunduğumuz ilk andan, 2018’deki pazar çıkışına kadar ve o zamandan beri de her yıl Urus, süper spor mirasımızdan doğan gerçek bir Lamborghini olarak anında ve sürekli çekiciliğini kanıtladı” dedi. “Urus, otantik İtalyan markamızla özdeşleşenler için lüks ve üst düzey bir günlük sürücü sağlayan süper spor model serilerimizi mükemmel bir şekilde tamamlıyor” diye de ekledi.

Viola Mithras rengi ve siyah fren kaliperleriyle tamamlanan, aynı zamanda panoramik bir tavanla donatılan kilometre taşı Urus, Azerbaycan’daki sahibine doğru yola çıktı. Diğer kardeşleri gibi, kaputun altında 4.0 litrelik çift turbo beslemeli bir V8, 6.000 d/dak’da 650 hp ve 2.250 d/dak’da 850 Nm üretiyor. Lamborghini’ye göre, 162.7 hp/litre, ona “sınıfındaki en yüksek özgül güç değerlerini” ve “3,38 kg/hp ile en iyi ağırlık-güç oranını” veriyor. 0’dan 100 km/s hıza 3.6 saniyede çıkabilir, 12.8 saniyede de 200 km/s hıza ulaşabilir ve 305 km/s ile sınırlandırılmış bir azami hıza sahiptir.

Urus 25.000’inci üretim adedine ulaştığında, makyajlanmış olacak. Güncellenen otomobilin bu yıl içinde tanıtılması bekleniyor ve buna EVO takısını kullanan daha agresif bir modelin de katılması bekleniyor. Normal versiyonla karşılaştırıldığında, Urus EVO daha gelişmiş aerodinamik, daha fazla güç ve daha az ağırlığa sahip olacak. En azından marka stratejisine baktığımızda öyle olacağına inanıyoruz. Ürün gamı bir plug-in hibrit versiyonu da içerecek şekilde genişletilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!