LAMBORGHINI’NİN PİST MODELİ LE MANS’DA YARIŞABİLİR

LAMBORGHINI’NİN PİST MODELİ LE MANS’DA YARIŞABİLİR

Profesyonel bir sürücü değilseniz, ancak yarışa susamışsanız, Lamborghini size paranın satın alabileceği en yenilikçi pist otomobillerinden birini sunuyor. Adı Essenza SCV12 olan otomobildeki yarışa özgü çok sayıda özellik arasında entegre takla kafesine sahip FIA onaylı tam karbon şasi bulunuyor.

İlginç şekilde, Lamborghini otomobilin homologasyonun FIA Hypercar klasmanının güvenlik standartlarına uygun olduğunu söylüyor. Umuyoruz ki Essenza SCV12’nin Le Mans’da Ferrari ile savaşmak için bir Hypercar klasmanı yarış otomobilini görürüz.

Gerçek otomobil fanatikleri için en büyük deneyimlerden biri, kulaklarında çınlayan bir egzoz sesi ve uğuldayan bir motor sesiyle teknik bir pistte gazlamaktır. Mevcut herhangi bir Lamborghini bunu kolaylıkla sağlayabilir, ancak Squadra Corse tarafından geliştirilen pist odaklı modeller, bu deneyimi tamamen yeni bir boyuta taşıyacak meşru yarış otomobilleridir.

Serinin en heyecan verici üyesi, İtalyan üretici tarafından şimdiye kadar geliştirilen en güçlü atmosferik V12 ile donatılmış sınırlı sayıda üretilen Essenza SCV12. 830 hp’den fazla güç sunabiliyor ve bu da kendisini mevcut herhangi bir GT3 yarışçısından %35’in üzerinde daha yetenekli hale getiriyor.

Ancak tüm bu saf güç, en önemlisi bir takla kafesi olan bir dizi güvenlik özelliği gerektirir. Bu ekipmanlar geleneksel olarak kalın çelik borulardan üretilmekteydi. Ancak tasarımlar yıllar içinde daha karmaşık ve yenilikçi hale geldi.

Lamborghini’ye göre bu inanılmaz makine, FIA Hypercar güvenlik standartlarına göre piyasadaki homologe edilmiş tamamı karbon şasili ilk otomobil. Squadra Corse uzmanları, ikinci nesil Ford GT’de bulacağınız şeye çok benzer şekilde, aracın tavanına ve sütunlarına güçlendirilmiş bir takla kafesi yerleştirdi. Ancak bunu çelik yerine karbon fiberden ürettiler.

12 tonun üzerindeki kuvvetlere dayanabilen bu yapıyı homologe etmek için FIA teknisyenlerinin gözetiminde titiz statik ve dinamik çarpışma testleri yapıldı. Testlerde başarılı olunca, SCV12 de yeni Le Mans hiper otomobil sınıfına katılmaya hak kazandı ancak Lamborghini henüz seriye katılımını doğrulamadı.

Bu üretim yöntemi, önemli ölçüde ağırlık azalması ve çok daha geniş, erişimi kolay bir kokpit ile sonuçlandı. Burada yolcular, yol modellerine kıyasla alçaltılmış ve aynı zamanda FIA onaylı karbon fiber yuvalara monte edilmiş OMP yarış koltuklarıyla karşılanıyor. İçeride bulunan bir başka harika özellik de, Formula 1 otomobillerinden ilham alan merkezi bir ekran ile gelen bol düğmeli ve işlevli direksiyon simidi.

Yenilikler monokokun arka tarafında, motoru barındıran bir beşiğin uzunlamasına eksende konumlandırıldığı, şanzımanın ise taşıyıcı ve yapısal bir işleve sahip olduğu arka uçta devam ediyor. Lamborghini bu dizilimin, Huracan GT3 EVO yarış otomobilinden %20 daha yüksek bir genel burulma sertliği değeriyle sonuçlandığını söylüyor.

Şasi ve iç mekan teknolojisinin yanı sıra mühendisler, bu vahşi Lambo’yu aerodinamik olarak mümkün olduğunca verimli hale getirmek için tüm motor sporları uzmanlıklarını kullandılar.

Tüm bu geliştirmeler neticesinde, otomobil 250 km/s civarında 1.200 kg bastırma kuvveti üretiyor. Bu da virajlarda çevik ve yüksek hızlarda son derece dengeli olacağı anlamına geliyor.

Müşterilerle buluşacak 40 adetten birini satın alanlar özel bir topluluğun parçası olacaklar ve özel programlara ve hizmetlere erişim kazanacaklar. Bunlar arasında Sant’Agata Bolognese’de inşa edilmiş yeni bir hangarda kişiselleştirilmiş bir garaj, resmi Lamborghini yarış sürücüleri tarafından takip edilenlere benzer atletik eğitim programları ve son olarak tahmin edilebileceği gibi, çeşitli pistlerde yarışabilme imkanı.

Essenza SCV12’nin resmi fiyatı ve beraberinde gelen ayrıcalıkların tamamı Lamborghini tarafından resmi olarak kamuoyuna açıklanmadı. Dedikodularda 3.5 milyon dolar civarında bir rakamdan bahsediliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!