Mate Rimac Doğruladı; Yeni, İçten Yanmalı Motorlu Bir BUGATTI Geliyor

Mate Rimac Doğruladı; Yeni, İçten Yanmalı Motorlu Bir BUGATTI Geliyor

Geçen hafta 2021 sonuçları için yapılan sunum sırasında, yeni kurulan Bugatti Rimac girişiminin CEO’su Mate Rimac, Bugatti’nin içten yanmalı motora sahip yeni bir model üzerinde çalıştığını doğruladı ve 2016’da tanıştığımız Chiron’un halefine işaret etti. Otomobil 2024 yılına kadar tanıtılacak.

Bu da Bugatti’nin, 2020’de Bugatti’nin W16 motorunun bir on yıl daha dayanacağını ve türünün son örneği olacağını öngören önceki CEO Stephan Winkelmann’ın isteklerini yerine getireceği anlamına geliyor.

Rimac’ın teknolojisine erişim, Bugatti’nin elektrifikasyon çağına adım atması için harika bir yol olsa da, yeni CEO bunların EV’lerle sınırlı olması gerektiğine inanmıyor. Bunun yerine, “Henüz gelecek planları hakkında fazla konuşmak istemiyorum ama şaşıracağınızı söyleyebilirim. Henüz başka hiçbir otomobilde görülmeyen özelliklere özellikle şaşıracaksınız ve ben de içten yanmalı bir motor için zorluyorum. Bugatti’de içten yanmalı motorlar için bir gelecek var.”

Mate’nin yorumları, bir sonraki Bugatti hiper otomobilinin Veyron, Chiron ve bugüne kadar Bugatti’nin sınırlı üretim hiper otomobillerinin tümü (Divo, La Voiture Noire, Centodieci, Bolide, vb.) tarafından kullanılan ikonik dört turboya sahip 8.0 litrelik W16’nın geliştirilmiş bir çeşidiyle donatılacağının açık bir işareti. Olası elektrifikasyon hakkında ayrıntılara girmese de Temmuz 2021’den önceki söylentiler, Bugatti’nin bir sonraki içten yanmalı motorlu araçlarının “çok yoğun şekilde hibritleştirileceğini” belirtti.

Bu, Lamborghini’nin bir eklenti hibrit sistemin eklenmesi olan V12 motoruyla yapmayı planladığı şeye benziyor. Bu, şehir içi sürüş için bir elektrikli menzil sağlarken aynı zamanda katı emisyon düzenlemelerine uyulmasına da yardımcı olacak. Ayrıca, Bugatti’nin ilk tamamen elektrikli hiper otomobili 2020’lerin sonunda gelmeden önce bir geçiş adımı olarak görev yapacak.

Hırvat elektrikli otomobil gurusu, yeni Bugatti hakkında konuşmanın yanı sıra, süper otomobil üreticisinin yeni dönemine odaklandı. Mate Rimac, Veyron’un ortaya çıkmasından bu yana Bugatti’nin kaydettiği ilerlemeyi yakından takip ederek markanın sadık bir hayranı olduğunu itiraf etti. Şirketin başkanı olarak yeni görevini üstlenmekten dolayı çok mutlu olduğunu ve “bu fırsatı ciddiye alıp (Bugatti’yi) 21. yüzyılın otomotiv tarihinin en başarılı girişimlerinden biri haline getireceğine” söz verdi ve ekledi: “Bugatti’nin işçiliği devam edecek ve hatta onu daha da geliştirmeyi planlıyoruz”.

Konuşmasını şu sözlerle kapattı: “Ben bir otomobil severim. Teknoloji, motorlar hakkında bilgim var ve yeni nesillere ilham verecek bir şeyin en iyisinden daha azıyla yetinmeyeceğim.”

Salgının neden olduğu devam eden sorunlara rağmen 2021, Bugatti için rekor bir yıl oldu. Aslında, Molsheim merkezli otomobil üreticisi, yalnızca pistte kullanılabilecek Bolide’nin tüm üretimi (40 adet) dahil olmak üzere toplam 150 otomobil sattı.

Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!